Nagrody "Przeglądu Prawosławnego"

PAP |

publikacja 15.01.2011 18:00

Historyk prawosławia, chór muzyki cerkiewnej i ikonograf zostali tegorocznymi laureatami nagrody imienia księcia Konstantego Ostrogskiego. Za zasługi na rzecz prawosławia i jednoczenia chrześcijan, przyznał je po raz 22. miesięcznik "Przegląd Prawosławny".

Nagrody "Przeglądu Prawosławnego" mat. prasowy Okładka styczniowego numeru pisma

Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: prof. Krzysztof Leśniewski, kierownik Katedry Teologii Prawosławnej w Instytucie Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, chór "Oktoich" z Wrocławia oraz ikonograf z Białorusi Wiktor Downar - poinformowała PAP kapituła nagrody w przesłanym komunikacie.

Kapituła obradowała w sobotę w Białymstoku, gdzie mieści się redakcja pisma. Szefem kapituły nagrody jest redaktor naczelny "Przeglądu Prawosławnego" Eugeniusz Czykwin.

Jak uzasadniła w komunikacie, profesora Leśniewskiego nagrodzono za to, że w swojej działalności naukowej i wydawniczej "przybliża rzymskim katolikom duchowość prawosławnego Wschodu, pozwala zrozumieć różnice, a dzięki temu pełniej postrzegać chrześcijańską wspólnotę". Przypomniano, że prof. Leśniewski jest m.in. autorem wielu książek i prac naukowych oraz redaktorem artykułów, a także tłumaczem rozpraw teologicznych... Męski chór "Oktoich" z Wrocławia, prowadzony przez protodiakona Grzegorza Cebulskiego, obchodzi 20-lecie istnienia. "W ciągu tych lat ukształtował się nie tylko jako doskonały zespół muzyki cerkiewnej, śpiewający podczas nabożeństw i w salach koncertowych, ale i swoistego rodzaju instytucja, szerząca wiedzę o prawosławiu, jego kulturze i tradycjach" - napisała kapituła. Podkreślono, że chór ten znany w kraju i za granicą "wciąż swoją pracę pojmuje w kategoriach misji, otwierając serca zarówno wytrawnych melomanów, śpiew oceniających w kategoriach sztuki, jak i zwykłych ludzi, różnych wyznań, który uświadamia istotę, piękno i głębię wiary".

Ikonograf Wiktor Downar mieszka w Mińsku na Białorusi. Jak podaje kapituła nagrody, jest twórcą monumentalnych malowideł w wielu cerkwiach, m.in w Polsce, Czarnogórze i na Białorusi. Tworzył ikonostas m.in. w cerkwi Św. Ducha w Białymstoku, która uważana jest za największą cerkiew w Polsce, oraz w dwóch cerkwiach w Siemiatyczach. "Cała jego twórczość, także mozaika, rzeźba, projektowanie wnętrz, związana jest z Cerkwią" - podkreślono.

Kapituła zaznaczyła także, że Wiktor Downar "przywraca świątyniom sztukę kanoniczną, zniszczoną lub zapomnianą, sięga do rodzimych źródeł, lokalnej tradycji" oraz poprzez działalność w grupie "Ikonique", działa na rzecz odrodzenia białoruskiej sztuki pisania ikon, opartej na bizantyńskich wzorach.

Patron nagrody, książę Konstanty Ostrogski (1526-1608) żył w Wielkim Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach Unii Brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami (w sumie ponad sześćset świątyń).

W siedzibie rodu - Ostrogu - stworzył najważniejsze na ruskich ziemiach Rzeczypospolitej prawosławne centrum oświatowo-kulturalne. Trzonem tego centrum stała się Akademia Ostrogska i drukarnia. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim.

Nagrody przyznane w styczniu w Białymstoku, wręczane są w ciągu roku. W ostatnich latach m.in. w czasie Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej, odbywających się w maju w Hajnówce (Podlaskie).