Krok na drodze pojednania i zbliżenia

KAI |

publikacja 16.01.2011 09:30

– Poprzez takie spotkania jak to podejmujemy kolejny krok na drodze pojednania i zbliżenia, którą w Kościele katolickim rozpoczął Sobór Watykański II, „a zdecydowanie i twórczo rozwinął papież Jan Paweł II” – mówił kardynał Stanisław Dziwisz w krakowskiej Synagodze Tempel z okazji XIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Krok na drodze pojednania i zbliżenia Marek Piekara/Agencja GN kard. Stanisław Dziwisz

Na spotkaniu modlitewnym w Synagodze Tempel zgromadzili się katolicy i przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie z jej przewodniczącym Tadeuszem Jakubowiczem. Obecny był także naczelny rabin Krakowa, Boaz Pasz i naczelny rabin Galicji, Edgar Gluck, którzy poprowadzili modlitwę.

Podczas spotkania kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że poprzez takie spotkania jak to podejmujemy kolejny krok na drodze pojednania i zbliżenia, którą w Kościele katolickim rozpoczął Sobór Watykański II, „a zdecydowanie i twórczo rozwinął papież Jan Paweł II” – mówił metropolita krakowski.

Hierarcha przypomniał także treść adhortacji Benedykta XVI „Verbum domini”, w której papież pisze, że Żydów i chrześcijan wiele łączy i wiele mogą wspólnie zrobić dla pokoju i sprawiedliwości, „dlatego potrzebny jest dialog, pogłębienie wzajemnego poznania, szacunku i współpracy”.

Kard. Dziwisz wyraził ponadto radość, że w Krakowie, gdzie obie społeczności wiary żyją od tylu wieków, to pragnienie i wskazanie Ojca Świętego staje się faktem dzięki życzliwości i chęci współpracy ze strony Gminy Żydowskiej i Kościoła krakowskiego.

Kard. Macharski powiedział, że dzisiejsze spotkanie przypomina wizytę Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze. „Tęsknimy za tym, żeby ten wyjątkowy dzień w roku nadawał ton wszystkim innym miesiącom, tygodniom i dniom, w których spotkanie będzie bliskie wielkiej rodzinie ludów i narodów, a w szczególności tych, którzy uwierzyli w Boga Jedynego, Boga Wszechmogącego, Boga Miłosiernego” – mówił kard. Macharski.

XIV Dzień Judaizmu w Krakowie organizowała Żydowska Gmina Wyznaniowa w Krakowie, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej i Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.