Wigilia Jordanu

KAI |

publikacja 18.01.2011 13:17

Jutro w Kościele greckokatolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – jednego z najważniejszych świąt w liturgii wschodniej. Wierni zgromadzą się na nabożeństwach połączonych z poświęceniem wody.

Wigilia Jordanu Marek Piekara/Agencja GN Dla grekokatolików uroczystość Epifanii jest jednym z najważniejszych świąt roku liturgicznego

Objawienie Pańskie, czyli Epifania, w Kościołach używających kalendarza juliańskiego przypada 19 stycznia. Nazywane jest też świętem Chrztu Pańskiego lub Jordanem, gdyż upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie. W tym dniu wierni gromadzą się w świątyniach na Boskich Liturgiach (tak w Kościołach wschodnich nazywana jest Msza święta), a potem udają się nad rzekę na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody. Zależnie od miejscowych warunków, poświęcenie odbywa się w specjalnie przygotowanym miejscu w cerkwi. Obrzęd ten może też być sprawowany już dzisiaj od Nieszporów.

W Przemyślu abp Jan Martyniak będzie przewodniczył jutro Boskiej Liturgii w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela o godz. 9.00. Stąd wyruszy procesja nad San, gdzie w okolicach hotelu „Gromada” nastąpi poświęcenie wody. Ze względu na wyjazd do Rzymu, w nabożeństwie nie weźmie w tym roku udział abp Józef Michalik. Kurię obrządku łacińskiego będzie reprezentował kanclerz ks. prał. Bartosz Rajnowski.

We Wrocławiu Liturgia rozpocznie się w greckokatolickiej katedrze o godz. 10.00. Następnie na bulwarze Włostowicza nad Odrą rozpocznie się obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody. Nabożeństwu będzie przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak. Wezmą też udział duchowni Kościoła rzymskokatolickiego i ewangelickiego – abp Marian Gołębiewski i bp Ryszard Bogusz.