Spotkanie prezydentów miast papieskich

KAI |

publikacja 18.01.2011 16:49

Podsumowanie Dnia Papieskiego oraz zachęta do polityki rodzinnej na szczeblu samorządów – to główne tematy spotkania kilkudziesięciu prezydentów i burmistrzów miast papieskich, jakie odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie prezydentów miast papieskich JACEK ZAWADZKI/agencja gn Jan Paweł II

Dzień Papieski

Kard. Kazimierz Nycz, jako przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, podsumował ubiegłoroczny, dziesiąty już Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Odwaga świętości”.

Metropolita warszawski przypomniał, że sprawa świętości była jednym z najważniejszych wątków całego pontyfikatu Jana Pawła II – o czym świadczy liczba wyniesionych przez niego na ołtarze 1346 błogosławionych oraz 462 świętych. Kard. Nycz dodał, że towarzyszyło temu osobiste świadectwo świętości papieża oraz nieustanne jego apele „abyśmy nie bali się świętości i podążali tą drogą”.

Nuncjusz apostolski, abp Celestino Migliore zwrócił uwagę na dokonania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w okresie 10 lat jej istnienia. Podkreślił wagę korzystnej współpracy licznych instytucji świeckich – w tym samorządów – z instytucją Kościoła jaką jest Fundacja. Dodał, że współpraca taka – zgodne z duchem konkordatu – jest „szczególnie potrzebna wobec nowych wyzwań, jakie teraz w Polsce pojawiają się na horyzoncie”.

Ks. Jan Drob, prezes Fundacji nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II przypomniał, że to właśnie Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia była inicjatorem specjalnej Nowenny, przeprowadzanej głownie za pośrednictwem mediów, której celem jest przygotowanie Polaków do wyniesienia na ołtarze papieża-Polaka.

Zapowiedział też, że w lutym br. przygotowanie to koncentrować się będzie wokół tematu: „Jan Paweł II – przesłanie do rodzin”, w marcu: „Jan Paweł II – Przesłanie do Europy” oraz w kwietniu: „Jan Paweł II – przesłanie do świata”.

Do prezydentów miast ks. Drob zaapelował, aby 1 maja, w dniu beatyfikacji, każdy z prezydentów zorganizował plac z telebimami, na którym mieszkańcy i młodzież będą mogli się zgromadzić, aby przeżywać transmisję uroczystości z Watykanu. Zadeklarował przy tym pomoc stypendystów Fundacji.

Abp Henryk Hoser zapowiedział następny Dzień Papieski, który odbędzie się 9 października br. pod hasłem: „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Zapowiedział, że obchody Dnia papieskiego będą przedłużone i odbywać się będą aż do 16 października, kolejnej rocznicy wyboru.

Polityka rodzinna

Abp Tadeusz Gocłowski zaapelował do przedstawicieli polskich samorządów o zaangażowanie w sprawy rodziny, w szczególności polityki rodzinnej, co – jak podkreślił – jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Polską.

Dodał, że rodzina była jednym z głównych wątków pontyfikatu Jana Pawła II, a zbliżająca się beatyfikacja winna być dla polskich władz (rządowych i samorządowych) okazją do zainicjowania rozwiązań prorodzinnych, wzorem innych krajów europejskich. Z bólem przyznał, że Polska w tym zakresie zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie i stan ten wymaga szybkiej naprawy.

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” poinformowała, że Polska, wśród krajów europejskich przeznacza najmniej środków na politykę rodzinną. Jednym z tego skutków jest pogarszająca się dzietność polskich rodzin, której współczynnik obniżył się z 2,1 w 1988 r. do 1,2 obecnie. Grozi to zapaścią demograficzną kraju w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat, co nieuchronnie pociągnie za sobą także kryzys ekonomiczny, czego początkiem będzie załamanie systemów ubezpieczeniowych.

Konieczne jest zatem – wzorem państw europejskich – zbudowanie systemu polityki na rzecz rodziny. Tym bardziej, że to właśnie w rodzinach wielodzietnych wychowuje się jedna trzecia polskich dzieci, a więc te właśnie rodziny stanowią przyszłość narodu.

Krupska przyznała, że – obok polityki rodzinnej ogólnopaństwowej istnieje także jej wymiar samorządowy. Samorząd, miasto, gmina dysponują szeregiem instrumentów, za pomocą których mogą wpływać na życie rodzin i czynić je łatwiejszym. Poinformowała, że wiele miast już stworzyło programy wspierania rodzin – choćby Warszawa, Wrocław, Sandomierz, Poznań, Tychy, Bielsko Biała czy Grodzisk Mazowiecki.

„Na szczególną uwagę zasługuje instrument polityki rodzinnej zwany Kartą Dużej Rodziny” – podkreśliła prelegentka. Wyjaśniła, że jest ona od dawna rozpowszechniona w całej Europie: pierwsza taka Karta została wprowadzona we Francji w 1921 r.

W Polsce w dziedzinie Kart debiutował w 2005 roku Wrocław proponując rodzinom m. in. zniżki komunikacyjne w weekendy. Następny za nim był Grodzisk Mazowiecki, który wprowadził w 2008 roku Kartę Dużej Rodziny udostępniającą rodzinom z czworgiem dzieci darmową komunikację, a także oferując tańszy o połowę dostęp do obiektów sportu i kultury.

„Wobec ubóstwa rodzin z większa ilością dzieci i niewielkiego wsparcia ze strony państwa Karty Dużej Rodziny mogą stać się istotnym elementem polityki samorządu wpływającym na polepszenie życia rodzin, na ukształtowanie pozytywnego obrazu licznej rodziny i przekonania, że „duża rodzina to powód do dumy” – dodała.

„Apelujemy więc, by w całej Polsce było jak najwięcej Kart Dużych Rodzin” – zakończyła swe wystąpienie Joanna Krupska. Zostało ono bardzo przychylnie przyjęte przed przedstawicieli samorządów. Następnie, tytułem zachęty, o istniejących już szczegółach rozwiązań prorodzinnych na terenia miasta i gminy mówili przedstawiciele samorządów Gdańska i Grodziska Mazowieckiego.