Żydowski obraz Polski

KAI |

publikacja 18.01.2011 18:57

Jakie były relacje polsko-żydowskie po Holokauście i jakie są dziś? Czy prezentowany w mediach i publikacjach żydowski obraz Polski jest całościowy, czy tylko fragmentaryczny? Jak widzą nasz kraj młodzi Izraelczycy? – na te i wiele innych pytań starają się odpowiedzieć uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej, która 18 stycznia rozpoczęła się w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim (CEG).

Żydowski obraz Polski Henryk Przondziono/Agencja GN Brama obozu koncentracyjnego Auschwitz

Jak wyjaśnił współorganizator konferencji, ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, kierownik Zakładu Kultury Judaizmu Europejskiego w CEG, temat nie jest nowy i był już wielokrotnie podejmowany, nie stracił jednak nic na swej aktualności. Wręcz przeciwnie, zapowiedziana publikacja nowej książki Jana Tomasza Grossa „Złote żniwa” na nowo podsyciła dyskusję.

„Chcemy spojrzeć na tę problematykę maksymalnie obiektywnie. Pokazać, że nie ma jednego żydowskiego obrazu Polski, że nie jest on ani biały, ani czarny. Jeśli miałbym użyć porównania, to powiedziałbym, że są to swego rodzaju puzzle. Trzeba dopasować i poukładać poszczególne elementy, by zobaczyć pełny obraz” – stwierdził ks. Szczerbiński.

Przyznał również, że przykładem takiego fragmentarycznego ujęcia są książki Grossa. „Gross nie zmyśla, ale generalizuje fakty negatywne, pomijając pozytywne” – dodał ks. Szczerbiński.

Do zabrania głosu podczas konferencji zaproszono ponad 20 prelegentów z Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. W obradach uczestniczy także Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej gminy żydowskiej oraz arcybiskup senior Henryk Muszyński, przez wiele lat zaangażowanego w dialog polsko-żydowski, który wygłosił referat pt. „August kardynał Hlond a «sprawa żydowska»”.

Pytany o relacje polsko-żydowskie abp Muszyński podkreślił, że w tym temacie zrobiono już bardzo wiele od czasu zakończenia II wojny światowej. Wiele zostało jednak do zrobienia. „Z całą pewnością wystarczy dla waszego, a kto wie, czy i nie kolejnego pokolenia” – powiedział dziennikarzom. Dodał również, że nieocenione zasługi dla dialogu z Żydami miał papież Jan Paweł II.

Konferencja zakończy się 19 stycznia. Dziś uczestnicy będą mieli jeszcze okazję wysłuchać koncertu muzyki klezmerskiej.