Wzór braterstwa

KAI |

publikacja 24.01.2011 10:02

Do wyrażania zgody na oddanie swoich narządów po śmierci na przeszczep zachęca diecezjan biskup zielonogórsko-gorzowski, Stefan Regmunt.

Wzór braterstwa Henryk Przondziono/ Agencja GN

Decyzję taką nazywa za Janem Pawłem II „wzorem braterskiej miłości”. W komunikacie przed obchodzonym 26 stycznia Ogólnopolskim Dniem Transplantacji ordynariusz namawia do noszenia przy sobie deklaracji zgody na pobranie narządów.

Dzień poświęcony transplantacji przypada w rocznicę pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce przeprowadzonego przed 45 laty w Warszawie. Zdaniem bp. Regmunta, jest to okazja do przypomnienia stanowiska Kościoła w sprawie transplantacji.

W komunikacie bp Regmunt cytuje Katechizm Kościoła Katolickiego, który stwierdza, iż „oddawanie narządów po śmierci jest czynem szlachetnym i godnym pochwały; należy do niego zachęcać, ponieważ jest przejawem wielkodusznej solidarności”.

Biskup przypomina także słowa Jana Pawła II, który w encyklice „Evangelium vitae” oraz w przemówieniu do uczestników XVIII Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego w 2001 roku decyzję o oddaniu własnych narządów nazwał „wzorem braterskiej miłości”.

„Dlatego właśnie Kościół zachęca wiernych, aby wielkodusznie podejmowali taką decyzję, czego wyrazem może być np. noszone przy sobie tzw. oświadczenie woli, którym własnym podpisem wyraża się zgodę na pobranie po śmierci swych narządów w celu ratowania życia i zdrowia innych” – czytamy w komunikacie.

Komunikat zwraca jednocześnie uwagę na sytuacje moralnie nie do przyjęcia. Chodzi o pobór narządów od żyjących dawców powodujący ich trwałe kalectwo lub śmierć, handel organami oraz pobieranie narządów bez wyraźnej zgody ze strony dawcy lub jego bliskich mających do tego prawo.

Inicjatywa bp. Regmunta wiąże się z programem „Partnerstwo dla transplantacji”, którego ordynariusz zielonogórsko-gorzowski jest uczestnikiem. W czerwcu ubiegłego roku w Zielonej Górze podpisano list intencyjny o „Partnerstwie dla Transplantacji w Województwie Lubuskim”. Porozumienie zawarto między Urzędem Marszałkowskim, a 12 innymi sygnatariuszami. Wśród nich był także bp Regmunt, który jako pierwszy polski hierarcha podpisał taki dokument. W programie chodzi o wzrost społecznej akceptacji i wsparcie idei transplantacji.

Komunikat został odczytany w kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podczas Mszy św. w minioną niedzielę.