Test dla abp. Migliorego

PAP |

publikacja 25.01.2011 09:23

Do końca roku odejdzie u nas na emeryturę czterech biskupów. Nominacje następców będą testem dla nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Migliorego - akcentuje "Rzeczpospolita".

Test dla abp. Migliorego holyseemission.org abp Celestino Migliore

W najbliższych miesiącach Kościół w Polsce czeka nominacja trzech nowych arcybiskupów. Na emerytury odejdą metropolita katowicki abp Damian Zimoń, metropolita łódzki abp Władysław Ziółek i metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Na emeryturę czeka także biskup gliwicki Jan Wieczorek. "To są ważne metropolie i ważni hierarchowie, którzy pełnili swoje funkcje od 1992 r." - mówi Grzegorz Polak, autor leksykonu "Kto jest kim w Kościele", dziennikarz tv.religia.

Kto zastąpi odchodzących hierarchów? Giełda nazwisk jeszcze nie ruszyła, ale nuncjusz Migliore pewnie zastanawia się już nad kandydatami. Nominacje będą bacznie obserwowane. Dlatego, że dotyczą ważnych metropolii oraz będą testem nowego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Polsce. Odpowiedzą na dwa pytania: jakie osoby i jakie nurty w polskim Kościele wspiera nuncjusz.

"One pokażą, jaką wizję Kościoła ma przedstawiciel Watykanu" - mówi ks. Kazimierz Sowa, dyrektor religia.tv. "Pokażą, czy ma wyczucie co do osób i odwagę w nominacji biskupów nietuzinkowych" - dodaje. O tym więcej we wtorkowej publikacji "Rzeczpospolitej".