NATO o ratyfikacji układu START

PAP |

publikacja 26.01.2011 13:31

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził w środę zadowolenie z ratyfikowania przez Rosję nowego układu z USA o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START.

Wyraził nadzieję, że traktat ułatwi współpracę Rosji i NATO, w tym w obronie przeciwrakietowej.

"Serdecznie cieszę się z ratyfikacji układu START przez rosyjski parlament. Po wcześniejszej ratyfikacji przez Senat USA, wejście w życie tego ważnego traktatu jest dobrą wiadomością dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności" - oświadczył Rasmussen.

Jednocześnie wyraził nadzieję, że "polityczny dynamizm" wytworzony przez ratyfikację START "pomoże NATO i Rosji w podjęciu konkretnych postępów w ich strategicznym partnerstwie, w tym w dziedzinie obrony przeciwrakietowej".

Rasmussen przypomniał, że na ostatniej Radzie NATO-Rosja podczas listopadowego szczytu sojuszu w Lizbonie, "ratyfikacja START była celem, podzielanym przez wszystkich 29 przywódców".

Na szczycie zapowiedziano też współpracę między NATO a Rosją w dziedzinie obrony przeciwrakietowej. W ubiegły czwartek Rasmussen zastrzegł jednak, że chodzi o "dwa niezależne systemy, lecz zgrane, działające obok siebie". Według sekretarza generalnego NATO za sprawą posiadania dwóch niezależnych systemów uda się uniknąć, jak to ujął, stawiania własnego bezpieczeństwa przed cudzym.

Z kolei w poniedziałek prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził, że jeśli jego kraj nie porozumie się z NATO w sprawie tarczy antyrakietowej, to będzie zmuszony podjąć decyzję o rozmieszczeniu uderzeniowej grupy nuklearnych wojsk rakietowych.

W środę w Brukseli odbywa się spotkaniem Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów i szefów sztabów generalnych.

Nowy układ START prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, podpisali w kwietniu 2010 roku, a 22 grudnia ubiegłego roku traktat ratyfikował amerykański Senat. Zakłada on, że każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START, i o 30 proc. mniej niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.