Szef Bundestagu krytykuje celibat

PAP |

publikacja 26.01.2011 21:23

Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert skrytykował celibat obowiązujący księży w Kościele katolickim. Na łamach tygodnika "Die Zeit" opowiedział się za tym, by dopuszczono wyświęcanie na księży także żonatych mężczyzn.

Szef Bundestagu krytykuje celibat AlterVista/Wikimedia / CC 3.0

Niewzruszone trwanie przy tradycyjnym obowiązku celibatu prowadzi wspólnotę religijną "w kierunku duszpasterskiego stanu wyjątkowego" - napisał Lammert w najnowszym wydaniu tygodnika, który trafi do kiosków w czwartek. Fragment artykułu udostępniono mediom w środę.

Polityk niemieckiej chadecji zwrócił uwagę na niewystarczającą liczbę księży w Niemczech. W 1960 r. posługę duszpasterską świadczyło 15,5 tysiąca duchownych, a obecnie jedynie 8,5 tysiąca - zauważył. W zeszłym roku tylko 150 mężczyzn chciało przyjąć święcenia kapłańskie.

Zdaniem Lammerta biskupi katoliccy w Niemczech powinni dopuścić możliwość wyświęcania na księży także żonatych mężczyzn, którzy cieszą się szczególnym poważaniem w lokalnych społecznościach, tzw. viri probati. Polityk uważa, że Kościół mógłby rozważyć wyjątkowe regulacje w tej kwestii dla Niemiec.

Przewodniczący Bundestagu był jednym z sygnatariuszy opublikowanego w zeszłym tygodniu listu grupy chadeckich polityków, w którym zwrócili się oni o rozluźnienie celibatu i wyświęcanie żonatych mężczyzn. Niemiecki episkopat zareagował na tę propozycję z rezerwą, zaznaczając, że w tym roku, przed planowaną na jesień pielgrzymką Benedykta XVI do Niemiec, nie należy oczekiwać dyskusji na ten temat.

Z kolei niemiecki kardynał Walter Brandmueller zaapelował do polityków, by nie wtrącali się w "wewnętrzne sprawy Kościoła". W rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kardynał ocenił, że apel o wyjątek dla Niemiec w sprawie wyświęcania żonatych mężczyzn może prowadzić do "schizmy, powstania Kościoła narodowego".

Zdaniem kardynała inicjatywa grupy chadeków wpisuje się w tradycję kampanii, która trwa w Niemczech już od XIX wieku. "Stawia się pod znakiem zapytania sposób życia, który ogromna liczba księży przyjęła i pozostaje mu wierna. Dla nich inicjatywa polityków jest obrazą" - cytuje "FAZ" kardynała Brandmuellera. Ocenił on, że list niemieckich polityków obraża również samego Jezusa Chrystusa.