Demokracja ma wymogi moralne

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 27.01.2011 17:41

Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety to jeden z tematów przesłania, które episkopat Peru wystosował wczoraj w związku z wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, planowanymi na kwiecień. Biskupi zwracają uwagę, że w centrum troski Kościoła o społeczeństwo stoi godność osoby.

Demokracja ma wymogi moralne MyFavoritePetSitter / CC 2.0 Flaga Peru

Rozwój społeczny musi się opierać na poszanowaniu praw człowieka, w tym na zapewnieniu dostępu do służby zdrowia, żywności, edukacji. Demokracja wymaga respektowania zasad etycznych – przypomina peruwiański episkopat. Nie wyraża poparcia dla żadnego z programów wyborczych. Przestrzega jednak wiernych przed tymi, które są sprzeczne z religijnym i moralnym nauczaniem Kościoła, zwłaszcza gdy godzą w prawo naturalne, zagrażają godności człowieka i nie bronią ludzkiego życia.

Biskupi podkreślają, że małżeństwo, będąc podstawą rodziny, ma własne, niezbywalne znamiona. Jest nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, otwartym na życie. Tak rozumie małżeństwo nie tylko Kościół, ale też wielkie kultury ludzkości i konstytucja Peru. Nie można go zatem zrównywać z żadnym innym związkiem.

Peruwiański episkopat zwraca również uwagę na konieczność uwzględniania w programach wyborczych walki z różnymi formami korupcji. Pisze też o znaczeniu równowagi między rozwojem gospodarczym a ochroną środowiska. Przy wykorzystywaniu zasobów naturalnych należy zawsze konsultować ludność terenów, na których się one znajdują. Ponadto biskupi apelują do kandydatów, by w kampanii wyborczej prowadzili spokojną, rzeczową, a nie agresywną wymianę zdań, oraz do mediów o rzetelną, bezstronną informację.