Egipt wyłączył internet

PAP |

publikacja 28.01.2011 13:31

Przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył w piątek, iż wyłączenie przez Egipt internetu w związku z protestami społecznymi narusza demokratyczne zasady swobody wypowiedzi i zrzeszania się.

Czterej najwięksi egipscy dostawcy usług internetowych wyłączyli dostęp do swych serwerów w piątek w pół godziny po północy czasu lokalnego. Według ekspertów, prawdopodobnie stało się tak za sprawą władz, które unieruchomiły ich sprzęt sieciowy poprzez jednorazową zmianę instrukcji.

Podobnie jak w innych krajach, internetowe serwisy społecznościowe służyły w Egipcie do koordynowania przygotowań do demonstracji.

Ban Ki Mun powiedział dziennikarzom w Davos, iż uważnie śledzi protesty w Tunezji, Jemenie i Egipcie. Wezwał jednocześnie przywódców tych państw, by zadbali o uniknięcie dalszych aktów przemocy.

Zdaniem sekretarza generalnego ONZ, przywódcy ci powinni potraktować obecną sytuację jako szansę na zajęcie się "uprawnionymi troskami" swych obywateli.