Konferencja „posłańców miłości”

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 28.01.2011 18:22

Aktualne problemy w medycynie paliatywnej oraz w opiece hospicyjnej poruszane są podczas 15. Konferencji Zespołów Hospicyjnych i Opieki Paliatywnej, która trwa na Jasnej Górze. W trzydniowym spotkaniu, przebiegającym pod hasłem: „Posłańcy miłości”, uczestniczą lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci, kapłani oraz wolontariusze, którzy na co dzień posługują przewlekle chorym i umierającym.

Konferencja „posłańców miłości” Marek Piekara/Agencja GN Jasna Góra

Głównym tematem spotkania jest problem opieki nad pacjentami cierpiącymi na przewlekłe i niepoddające się leczeniu choroby, głównie nowotworowe. Wykłady dotyczą etycznych aspektów opieki paliatywnej, sposobów radzenia sobie z bólem, pomocy psychologicznej czy przeżywania żałoby.

„Pomoc osobie cierpiącej i towarzyszenie umierającemu to trudne zadanie, jednak jest to też wielki dar - podkreśla Izabela Kaptacz z częstochowskiego hospicjum. - Pacjent pozwala nam inaczej spojrzeć na życie. To nie jest trudność, to jest wręcz bardzo przyjemne, daje dużo radości i uczy nas też dużo pokory”.

„W obecnym czasie najbardziej cieszy fakt rozwoju opieki paliatywnej - mówi Alicja Graczyk z hospicjum domowego w Pile. - Pacjent nie ma prawa cierpieć, jest tyle leków, które pomagają godniej przejść przez tę ostatnią drogę. Bardzo dobrze się dzieje, że jest taki rozwój opieki paliatywnej, ponieważ zdecydowanie jest lepsza jakość życia tych pacjentów” – podkreśla Graczyk.

Podsumowanie Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych stanowi Pielgrzymka Hospicjów Polskich, która odbędzie się na Jasnej Górze w najbliższą niedzielę.