Zełenski: Oczekuję, że Putin publicznie powie, że nie planuje ataku na Ukrainę

PAP |

publikacja 26.11.2021 14:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w piątek, że oczekuje, iż rosyjski prezydent Władimir Putin publicznie oświadczy, że nie planuje ataku na Ukrainę. Dodał, że liczba rosyjskich wojskowych przy ukraińskich granicach jest niższa niż wiosną.

Zełenski: Oczekuję, że Putin publicznie powie, że nie planuje ataku na Ukrainę AUTOR / CC-A 4.0 Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Rosji powinien publicznie powiedzieć, że Rosja nie przygotowuje pełnowymiarowego wtargnięcia na Ukrainę - oznajmił Zełenski podczas spotkania z dziennikarzami.

Oszacował też, że obecnie przy ukraińskich granicach jest mniej rosyjskich żołnierzy niż wiosną tego roku. "Uważam, że sytuacja na pewno nie jest gorsza niż wiosną" - wskazał.

"Widzimy bardzo często rotacje. Jest to (robione) po to, by pokazywać nam, pokazywać to informacyjnie, pokazywać satelitom i innym danym wywiadowczym, że trwa koncentracja. Widzimy czasami też zwiększenie (ilości) sprzętu (...)" - powiedział Zełenski. Nie wykluczył eskalacji sytuacji.

Zwrócił też uwagę na "bardzo niebezpieczną retorykę" ze strony Rosji. "Często mówią o NATO, o rozlokowaniu wojsk... Ta historia z NATO zawsze działała na ich wewnętrznych odbiorców" - dodał.