Dziękczynienie w Częstochowie

KAI |

publikacja 05.02.2011 09:59

Najprawdopodobniej Częstochowa będzie miejscem ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II – poinformował KAI przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. Specjalna Msza św. zostanie odprawiona 15 lub 26 sierpnia. Biskupi opracują też list pasterski przygotowujący wiernych do majowej beatyfikacji polskiego papieża.

Dziękczynienie w Częstochowie Henryk Przondziono /Agencja GN Jan Paweł II

Abp Michalik zastrzegł, że o szczegółach duchowych przygotowań do tego wydarzenia zadecydują wspólnie biskupi podczas najbliższego zebrania plenarnego, które odbędzie się w dniach 15 i 16 marca w Zakopanem.

„Każda diecezja, każda parafia własnymi inicjatywami wyrazi odpowiedź na tę beatyfikację, bo stosunek Polaków do tego papieża był niezwykle osobisty a przeżywany był w duchu wiary” – podkreślił metropolita przemyski.

Przewodniczący Episkopatu nie wykluczył, że specjalne uroczystości zostaną zorganizowane w miastach, które Jan Paweł II odwiedził podczas wizyt w Ojczyźnie. „Można by, na przykład, podczas specjalnej Mszy św. odtworzyć przemówienie, które papież wygłosił w danym miejscu, aby potem rozwinąć dalszy program duszpasterski” – powiedział KAI abp Michalik. Jego zdaniem taka inicjatywa powinna połączyć wszystkie „miasta papieskie” tego samego dnia. Mogłoby to być np. w niedzielę poprzedzającą beatyfikację lub w sobotę, na dzień przed uroczystością w Watykanie.

Należy się spodziewać, że w poszczególnych diecezjach odbędą się uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II. „Natomiast miejscem ogólnopolskiego dziękczynienia za wyniesienie Jana Pawła II mogłaby być Częstochowa, do której w sierpniu przybywają w pielgrzymkach rzesze pątników z całego kraju” – powiedział abp Michalik. Okazją szczególną takiej uroczystości mógłby być 15 lub 26 sierpnia.

Każde zebranie plenarne Episkopatu, które odbywać się będzie w tym roku stworzy dodatkową okazję do uhonorowania postaci papieża, modlitwy do niego i dziękczynienia za beatyfikację – zaznaczył hierarcha. Przypomniał, że w dniach 24-26 czerwca biskupi spotkają się w Licheniu zaś od 14 do 16 października w Przemyślu, gdzie będą wspominać 33. rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża.

Z okazji beatyfikacji biskupi opublikują list pasterki, aby jeszcze raz przypomnieć postać Karola Wojtyły jako człowieka żyjącego wiarą, nadzieją i miłością.

Zdaniem abp. Michalika można spodziewać się, że w uroczystościach beatyfikacyjnych 1 maja weźmie udział niemal cały polski Episkopat. „Pamiętajmy jednak, że nie jest to papież tylko ‘krakowski’ ani nawet ‘polski’ lecz papież Kościoła powszechnego i gospodarzem uroczystości beatyfikacyjnych będzie Wikariat Rzymu, który prowadził proces oraz Stolica Apostolska” – zaznaczył hierarcha.

Pytany, czy beatyfikacja Jana Pawła II może przyczynić się do wzrostu powołań w Polsce, podobnie jak to miało miejsce po wyborze kard. Wojtyły na papieża, abp Michalik odparł: „Jestem przekonany, że im więcej mówi się krytycznie o niedociągnięciach księży domagając się, żeby byli na miarę oczekiwanego ideału, takiego jakim był Jan Paweł II – tym bardziej dojrzewa ideał kapłana, a taki zawsze pociąga młodych. Myślę, że postać Karola Wojtyły wciąż będzie wpływać na młodych ludzi podejmujących życiowe decyzje, bo przecież, w perspektywie wiary, on nie umarł, nie odszedł, nie rozstał się z Polską a Polska nie rozstała się z nim”.

Abp Michalik wyraził nadzieję, że podczas marcowego zebrania plenarnego biskupi przedyskutują szkic długo oczekiwanego dokumentu społecznego. „Jest to priorytetowa rzecz w programie naszej pracy, bo wyraźnie odczuwamy powszechne oczekiwanie żebyśmy wypracowali wskazania, sugestie, refleksje na temat kwestii społecznych” – powiedział KAI metropolita przemyski.

Hierarcha zastrzegł, że dokument społeczny przygotowywany jest od dłuższego czasu i nie ma nic wspólnego z tegorocznymi wyborami do parlamentu. „Chodzi o to, żeby powiedzieć co nas niepokoi. A jeśli podczas kampanii wyborczej politycy zechcą skorzystać z pewnych uwag, to dobrze, bowiem nam chodzi wyłącznie o Polskę i sytuację ludzi, nie zaś o popieranie jakiejkolwiek preferencji partyjnej, jątrzenie czy podgrzewanie nastrojów” – zapewnił abp Michalik.