Kanada: Przesunięcie wizyty biskupów i delegacji Indian w Watykanie

KAI |

publikacja 08.12.2021 11:35

Biskupi Kanady oraz przedstawiciele pierwszych mieszkańców tego kraju postanowili o zmianie terminu wyjazdu do Watykanu, planowanego pierwotnie w grudniu br., na najwcześniejszy możliwy termin w roku 2022 – informuje episkopat Kanady.

Kanada: Przesunięcie wizyty biskupów i delegacji Indian w Watykanie unsplash

Powołano się na zagrożenia sanitarne związane z podróżami międzynarodowymi w obliczu rozprzestrzenienia się wariantu Omikron, COVID-19. Stolica Apostolska ze swej strony podkreśliła, że priorytetem jest w obecnej sytuacji bezpieczeństwo członków delegacji, zaś jej wizyta w Rzymie została przełożona, a nie odwołana.

Spotkanie w Watykanie będzie realizacją zaleceń kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania, która wezwała papieża do „przeproszenia w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego ofiar, ich rodzin, a także ich wspólnot za złe traktowanie na płaszczyźnie duchowej, kulturowej, emocjonalnej, psychicznej i seksualnej dzieci z Pierwszych Narodów, Inuitów i Metysów, jakiego doświadczyli w internatach prowadzonych przez Kościół katolicki”. Komisja chciałaby, aby przeprosiny, podobne do tych, jakie w 2010 roku Benedykt XVI skierował do Irlandczyków, zostały wyrażone przez Franciszka podczas wizyty w Kanadzie w ciągu najbliższego roku.

Papieską podróż do Kanady zapowiedziało w październiku Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, zaznaczając, że odbędzie się ona w kontekście długotrwałego duszpasterskiego procesu pojednania z rdzennymi ludami tego kraju.