GOSC.PL |
publikacja 03.01.2022 10:31
Dużo mówimy i kłócimy się w kwestii aborcji, ale warto zadać pytanie, co po niej. Jak pomagać ludziom, którzy jej doświadczyli? Nie tylko kobietom, ale także ich otoczeniu. Jest sensowna propozycja.
Maciej Rajfur /Foto Gość
Marta Dąbrowska, jedna z koordynatorek Winnicy Racheli we Wrocławiu, zachęca, by przekazać informację o takich rekolekcjach w swoim otoczeniu.
Tego typu rekolekcje przeprowadzane są od 30 lat w 82 krajach, w Polsce od 2014 roku. Ci, którzy odczuwają konsekwencje emocjonalne lub duchowe oraz mają ogromne poczucie winy i potrzebę przebaczenia samym sobie po aborcji, mogą z nich skorzystać. Od niedawna także na Dolnym Śląsku. Pierwsza edycja odbyła się w połowie października, następna będzie już w styczniu 2022 roku. Co ważne, to spotkania dla wszystkich, nie tylko wierzących.
W 2018 roku kilka osób ze wspólnoty Lew Judy uczestniczyło w kursie Powrót i Odnowa dedykowanym osobom dotkniętym aborcją. W ich sercach pojawiło się pragnienie pomagania ludziom.
– Zrozumieliśmy, że Pan Bóg chce od nas czegoś więcej. W grudniu 2019 roku powstała róża różańcowa w ramach wspólnoty Lew Judy modląca się za wszystkich, którzy nie przyjęli do swego domu dziecka poczętego, aby przyjęli Boże przebaczenie, miłość i miłosierdzie – mówi Marta Dąbrowska, jedna z koordynatorek Winnicy Racheli we Wrocławiu. Grupa szukała patrona. Marta 12 grudnia zobaczyła w brewiarzu wspomnienie Maryi z Guadalupe. – Nie znałam tej historii, ale zgłębiłam ją. Matka Boża z Guadalupe stała się przecież obrończynią życia. Od razu obraliśmy ją za patronkę róży – stwierdza M. Dąbrowska.
Tymczasem rozpętała się burza wokół ustawy antyaborcyjnej. Na ulice miast wyszedł Strajk Kobiet. W domu Marty trzy kobiety – koleżanki modliły się co miesiąc w intencji kursu. Wkrótce M. Dąbrowska dowiedziała się o rekolekcjach Winnica Racheli. Skontaktowała się z liderką z Poznania.
– Dużo rozmawialiśmy. Poznawałam ich działanie, zagłębiłam się w historię tego duszpasterstwa i okazało się, że patronką rekolekcji Winnica Racheli jest… Maryja z Guadalupe. Pytaliśmy przy tym Boga na modlitwie, jaka jest Jego wola – przyznaje wrocławianka. Ostatecznie razem z mężem w styczniu 2021 roku uczestniczyli w rekolekcjach w Poznaniu, po których zachęcono ich do stworzenia we Wrocławiu przestrzeni dla osób dotkniętych aborcją nie tylko bezpośrednio, ale także pośrednio, czyli np. dla pielęgniarek, lekarzy, rodziców, dziadków, rodziny czy znajomych. Mówimy bowiem o problemie społecznym, który nie dotyczy tylko samej kobiety, ale również mężczyzny oraz ich otoczenia.
– Rekolekcje skierowane są też do rodzeństwa dzieci abortowanych oraz osób, co do których decyzja o aborcji została podjęta, choć nie doszło do jej realizacji – dodaje Marta.
Winnica Racheli we Wrocławiu powstała dzięki chęci kilku osób, ale przede wszystkim poprzez działanie Ducha Świętego. Cały zespół gorliwie modli się o przemianę serc i umysłów ludzi w spojrzeniu na aborcję, szczególnie jeśli chodzi o lekarzy.
– My wszyscy jesteśmy na służbie Ducha Świętego. To jest niesamowite, że pierwsze wrocławskie rekolekcje organizowaliśmy 15 października, czyli… 9 miesięcy po tym, jak z mężem sami w nich uczestniczyliśmy. Potem zorientowaliśmy się, że 15 października to Dzień Dziecka Utraconego – oświadcza Marta.
Szkoliły się też kolejne osoby, udało się zorganizować dobre miejsce i opiekę kapłana. Winnica Racheli zawsze trwa 3 dni (piątek, sobota, niedziela). To podróż wiary, w czasie której spotykamy ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa. Uczestnicy przechodzą ze swoim ciężarem przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Sami muszą w jakimś sensie umrzeć, przeżyć swoją śmierć i zmartwychwstać. Rekolekcje pomagają w budowaniu kultury życia i kultury miłości. Są szansą na uwolnienie z poczucia winy, pustki i wstydu po dokonanej aborcji.
– Pan Jezus mówi do każdego z nas: „Ja ciebie nie potępiam”. Każde ćwiczenie jest oparte na Piśmie Świętym, na znakach i symbolach. Chodzi o otwarcie swojej duszy przed Chrystusem poprzez żywe słowo. Jednocześnie wszystko odbywa się w wolności. Nie ma mowy o nawracaniu na siłę. Panuje atmosfera miłości – tłumaczy wrocławianka. Podkreśla, że po rekolekcjach uczestnicy nie są zostawieni sami sobie, lecz otrzymują propozycje różnych spotkań, w zależności od chęci i zaangażowania.
Najbliższe rekolekcje Winnica Racheli odbywać się będą od 14 do 16 stycznia. Każdy chętny może napisać na adres e-mail: winnicaroclaw@gmail.com lub zadzwonić pod numer telefonu 882-455-341.
Opiekę duchową nad rekolekcjami sprawuje Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Wrocławskiej z ks. Przemysławem Vogtem na czele. Kapłani zainteresowani współpracą w tym wymiarze mogą zgłosić się do duszpasterza rodzin naszej diecezji.