Autonomia Palestyńska: Będą wybory?

PAP |

dodane 12.02.2011 18:59

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zapowiedział przeprowadzenie jeszcze przed wrześniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Palestyński radykalny Hamas z miejsca odrzucił udział w tych wyborach.

Autonomia Palestyńska: Będą wybory? PAP/EPA/AMEL PAIN Władający Zachodnim Brzegiem Mahmud Abbas (na zdjęciu po prawej) i Hamas to zaciekli oponenci...

Informując o planowanych wyborach doradca Abbasa Jaser Abed Rabbo nie podał ich dokładnej daty, lecz zaznaczył, że już czynione są przygotowania.

Dodał, że kierownictwo palestyńskie "apeluje do wszystkich stron o pozostawienie na stronie wszelkich różnic", nawiązując w ten sposób, jak pisze agencja Reuters, do zaciekłej rywalizacji między rządem Abbasa na Zachodnim Brzegu a Hamasem - radykalnym ugrupowaniem islamskim rządzącym w Strefie Gazy.

Hamas natychmiast odrzucił apel dotyczący wyborów. Rzecznik Hamasu w Gazie Fawzi Barhum powiedział, że prezydent Abbas nie ma legitymacji do organizowania takich wyborów i że Hamas nie będzie w nich uczestniczył, ani też nie uzna ich wyników.

Wybory palestyńskie planowano przeprowadzić w ubiegłym roku, lecz Hamas odmówił ich przeprowadzenia w kontrolowanej przez siebie Strefie Gazy.