Diecezja bielsko-żywiecka przeprasza ofiarę ks. Jana W.

wt

publikacja 13.01.2022 17:03

Publikujemy treść oświadczenia, które jest reakcją kurii bielsko-żywieckiej na tekst z portalu Onet.pl.

Diecezja bielsko-żywiecka przeprasza ofiarę ks. Jana W. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Bp Roman Pindel.

Oświadczenie opublikowane przez kurie bielsko-żywiecką dotyczy sprawy Janusza Szymika molestowanego w latach 80. i na początku 90. XX wieku przez ks. Jana W., byłego proboszcza z Międzybrodzia Bialskiego. Po ujawnieniu sprawy w mediach w 2020 r. poszkodowany złożył przeciw diecezji pozew cywilny. Portal Onet.pl opublikował kilka dni temu tekst, z którego wynika, że w toku postępowania pełnomocnik diecezji bielsko-żywieckiej skierował do sądu pismo, w którym wniósł m.in. o to, aby sąd sprawdził, czy pokrzywdzony w dzieciństwie przez księdza pedofila mężczyzna jest homoseksualistą i czy relacja z księdzem nie była w związku z tym dla niego źródłem satysfakcji. Poszkodowany w chwili, gdy pierwszy raz był molestowany przez księdza Jana W. miał 12 lat.

Informacje przekazane przez Onet wywołały lawinę komentarzy, bardzo krytycznych wobec kurii bielsko-żywieckiej. W odpowiedzi na tekst Centrum Informacyjno Medialne kurii opublikowało oświadczenie, w którym przyznaje m.in, że pytania dotyczące orientacji seksualnej poszkodowanego nie powinny się znaleźć w skierowanym do sądu dokumencie i przeprasza Janusza Szymika oraz osoby zgorszone całą sytuacją.

Publikujemy komunikat diecezji bielsko-żywieckiej:

Odnosząc się do informacji, które pojawiły się w ostatnich dniach w mediach chcemy jednoznacznie podkreślić, że działania Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie mają na celu pomniejszania odpowiedzialności sprawcy, który dopuścił się przestępstwa wobec osoby małoletniej, a tym bardziej przerzucania winy na Pokrzywdzonego. Czyny przestępcze, których dopuścił się ks. Jan W. zostały dowiedzione przez proces kościelny, który rozpoczął bp Roman Pindel, a który zakończył się dekretem karnym zatwierdzonym przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie.

Obecnie Pan Janusz, korzystając z przysługujących mu praw, z powództwa cywilnego pozwał Diecezję Bielsko–Żywiecką o zadośćuczynienie. W treści dokumentu, który jest odpowiedzią na pozew nie powinny się znaleźć pytania dotyczące orientacji seksualnej Pokrzywdzonego oraz sugerujące „czerpania przez niego satysfakcji”. Przepraszamy Pana Janusza oraz wszystkie osoby zgorszone doniesieniami medialnymi. Dążąc do usunięcia wszelkich wątpliwości, na polecenie Biskupa Romana Pindla wniosek dowodowy w tym zakresie zostanie doprecyzowany w najbliższym czasie, aby można było ustalić okoliczności istotne dla prawidłowego rozstrzygnięcia Sądu Cywilnego przy uwzględnieniu wrażliwości Pokrzywdzonego i poszanowaniu Jego godności.

Centrum Informacyjno-Medialne
Diecezji Bielsko-Żywieckiej