Indie: protesty po sfałszowanym raporcie

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 21.02.2011 18:07

W południowoindyjskim stanie Karnataka od kilku dni trwają protesty chrześcijan przeciw kłamliwemu raportowi, który zakończył dochodzenie w sprawie napaści na kościoły w roku 2008. Na ulice Mangaluru wyszło 50 tys. chrześcijan - katolików i protestantów. Wśród nich było wielu duchownych.

Indie: protesty po sfałszowanym raporcie The World FactBook 2009; Washington DC; CIA, 2009 Indie

Protestujący maszerowali w milczeniu z ustami przewiązanymi czarnymi przepaskami i trzymając w rękach czarne flagi. Półtoragodzinny marsz protestacyjny zakończył się na głównym placu Mangaluru.

Protestowali przeciw zakłamanemu raportowi podsumowującemu ponad dwuletnie dochodzenie w sprawie ataków na kościoły, jakie miały miejsce w 2008 r. w Karnatace. W dokumencie nie wymieniono sprawców antychrześcijańskich napaści i wandalizmu. Pominięto także udział w atakach członków dwóch hinduskich ugrupowań fundamentalistycznych, a winą za wybuch zajść obarczono częściowo chrześcijan. Ks. Babu Joseph, rzecznik episkopatu Indii, wyjaśnia: „Ludzie zrozumieli, że ten raport z całą pewnością nie był uczciwy i nie oddawał prawdy o tym, co się stało”.

Protestujący chrześcijanie domagali się, by śledztwo przejęło teraz Centralne Biuro Śledcze, instytucja dochodzeniowa budząca w Indiach największe zaufanie. Na ręce szefa policji w Mangalurzue złożyli także memorandum, w którym zażądali wycofania spraw karnych przeciw ofiarom napaści oraz zidentyfikowania sprawców ataków na kościoły i podjęcia wobec nich działań prawnych. Protestujący upominali się ponadto o odszkodowania dla osób i instytucji poszkodowanych podczas pogromów.

Protesty oraz memorandum przypomniały, że pogwałcono gwarantowane Konstytucją prawo mniejszości do wolności religijnej oraz swobodnego sprawowania kultu religijnego. Stanem Karnataka rządzi ultrahinduistyczna Indyjska Partia Ludowa.