Pożegnanie zamordowanego salezjanina

PAP/KAI

publikacja 02.03.2011 12:51

W warszawskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się w środę w południe uroczystości pogrzebowe zamordowanego w Tunezji salezjanina ks. Marka Rybińskiego. Mszy św. przewodniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Pożegnanie zamordowanego salezjanina Archiwum Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego Ks. Marek Rybiński.

Po mszy ciało ks. Rybińskiego spocznie w grobowcu wspólnoty salezjańskiej na cmentarzu bródnowskim.

W uroczystościach tych - oprócz wspólnoty salezjańskiej z całej Polski i z zagranicy, uczestniczą m.in. rodzice zmarłego, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, sekretarz KEP bp Stanisław Budzik, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, konsul Tunezji w Polsce, duchowieństwo, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

„Jesteśmy Bogu wdzięczni za życie ks. Marka” - powiedział w homilii ks. Sławomir Łubian, Przełożony Salezjanów Inspektorii Warszawskiej. Jak podkreślił, "jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy go poznać i wraz z nim wzrastać". „Jesteśmy wdzięczni Bogu, który jest Panem Życia i Śmierci, że należymy do Niego. Jesteśmy wdzięczni, że także i ks. Marek należy do Niego. Jesteśmy także wdzięczni za wiarę w to, że pewnego dnia spotkamy się razem z nim w Domu Ojca” - stwierdził ks. Łubian.

Ks. Rybiński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej".

Ks. Rybiński miał 34 lata. Należał do polskiej prowincji salezjanów z siedzibą w Warszawie; od czterech lat przebywał na misji w Manouba w Tunezji. 18 lutego znaleziono go z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w podmiejskiej dzielnicy Tunisu, Manoubie. W dzień po śmierci salezjanina rząd Tunezji potępił jego zamordowanie i zaapelował do "wszystkich duchownych oraz podmiotów społeczeństwa obywatelskiego" o zdecydowane działania, "by uniknąć powtórzenia się podobnych aktów".