Dobry Ojcze spraw, aby nasze współczucie nie wyczerpywało się w pustych słowach

KAI |

publikacja 03.04.2022 10:02

Papież Franciszek modlił się w Grocie św. Pawła w Bazylika św. Pawła w Rabacie. Był to pierwszy punkt programu drugiego i ostatniego dnia wizyty papieża Bergoglio na Malcie.

Dobry Ojcze spraw, aby nasze współczucie nie wyczerpywało się w pustych słowach PAP/EPA/VATICAN MEDIA Papież Franciszek modlił się w Grocie św. Pawła w Bazylika św. Pawła w Rabacie.

„Dobry Ojcze pomóż nam rozpoznawać z daleka potrzeby tych, którzy zmagają się z falami morza, rozbici o skały nieznanego brzegu. Spraw, aby nasze współczucie nie wyczerpywało się w pustych słowach, lecz rozpalało ognisko gościnności, która pozwala nam zapomnieć o złej pogodzie, rozgrzewa serca i jednoczy je: ognisko domu zbudowanego na skale, jednej rodziny Twoich dzieci, wszystkich sióstr i braci” – modlił się papież Franciszek w Grocie św. Pawła w Bazylika św. Pawła w Rabacie.

Rano, po krótkim prywatnym spotkaniu z członkami Towarzystwa Jezusowego przebywającymi na Malcie Franciszek wyruszył śladami św. Pawła, który jako pierwszy głosił Ewangelię na tych ziemiach. Podobnie jak św. Jan Paweł II w 1990 r. i Benedykt XVI w 2010 r., zszedł do Groty św. Pawła w Bazylice św. Pawła w Rabacie, miejsca gdzie przebywał Apostoł Pogan przez trzy miesiące po katastrofie statku w 60 r. n.e., o której opowiadają Dzieje Apostolskie.

Papieża przed Bazyliką powitały entuzjastycznie rzesze ludzi wymachujących watykańskimi flagami. Po wejściu do bazyliki św. Pawła Franciszek wraz metropolitą Malty, abp Charlesem Scicluną zszedł do groty, gdzie modlił się stojąc przed figurą Apostoła Narodów i zapalił wotywną lampkę.

„Pomóż nam rozpoznawać z daleka potrzeby tych, którzy zmagają się z falami morza, rozbici o skały nieznanego brzegu. Spraw, aby nasze współczucie nie wyczerpywało się w pustych słowach, lecz rozpalało ognisko gościnności, która pozwala nam zapomnieć o złej pogodzie, rozgrzewa serca i jednoczy je: ognisko domu zbudowanego na skale, jednej rodziny Twoich dzieci, wszystkich sióstr i braci” – modlił się Franciszek. Przed opuszczeniem groty wpisał się do Księgi Honorowej.

Papież powrócił do Bazyliki św. Pawła, gdzie przywitał się z 14 przywódcami religijnymi Malty. W świątyni zgromadzili się chorzy i podopieczni Caritas. Przed Najświętszym Sakramentem Ojciec Święty odmówił Modlitwę Miłosierdzia, w której prosił o umocnienie wiary, aby "wszyscy mogli rozumieć z mądrością, jaka miłość ich stworzyła, jaka Krew ich odkupiła, jaki Duch ich odrodził". Następnie udzielił zgromadzonym apostolskiego błogosławieństwa

Przed opuszczeniem bazyliki papież dłuższy czas witał się i rozmawiał z liczną grupą niepełnosprawnych osób i ich opiekunów. Franciszek ofiarował bazylice posrebrzaną mosiężną lampę z napisem "PAX" oraz medal z herbem papieskim.

Z Bazyliki św. Pawła w Rabacie papież pojechał na Plac Spichlerzy we Florianie, gdzie odprawi Mszę św. i odmówi w południe modlitwę „Anioł Pański”.

Grota św. Pawła znajduje się w Rabacie, miasteczku położonym tuż za murami Medyny. Według tradycji to właśnie tutaj w 60 r. n.e. zatrzymał się św. Paweł po zatonięciu statku, którym podróżował, podczas straszliwej burzy. Statek wiózł go do Rzymu, gdzie miał stanąć przed sądem. Był z nim także Łukasz, ewangelista, który opowiada o wydarzeniach w Dziejach Apostolskich (27, 21- 44; 28, 1-11). Apostoł Pogan przebywał na Malcie przez trzy miesiące, głosząc kazania, udzielał chrztu św. i uzdrawiał chorych. To właśnie z nim chrześcijaństwo dotarło na wyspę.

Obecnie do groty św. Pawła wchodzi się po schodach z poświęconej świętemu bazylice. Starożytne miejsce kultu nadal zachowało swoje skalne ściany, przeplatające się z barokowymi elementami architektonicznymi. W ciągu wieków uznano, że kamienie i ziemia w jaskini mają cudowne właściwości.

Grotę odwiedzili papieże: Jan Paweł II 27 maja 1990 r. i Benedykt XVI 17 kwietnia 2010 r.