Dar beatyfikacji domaga się odpowiedzi

BP KEP

publikacja 08.03.2011 11:36

„Dar beatyfikacji naszego Rodaka jest jednocześnie zadaniem – domaga się naszej odpowiedzi. Wykorzystajmy więc czas Wielkiego Postu, aby się przyjrzeć naszym sumieniom” - piszą biskupi w liście pasterskim przygotowującym do beatyfikacji Jana Pawła II. Podkreślają też, że otwiera ona „nowe perspektywy na przyszłość”.

Dar beatyfikacji domaga się odpowiedzi Henryk Przondziono/Agencja GN Jan Paweł II będzie beatyfikowany 1 maja w Watykanie

Biskupi wyjaśniają, że przez beatyfikację Kościół potwierdza, że Jan  Paweł II cieszy się już chwałą nieba i stoi przed obliczem Boga. „Świętość człowieka polega na udziale w życiu i świętości samego Boga.  Przejawia się ona już tu na ziemi, a po śmierci otrzymuje pieczęć  wieczności” – piszą biskupi, podkreślając, że mamy w osobie Papieża  „bliskiego orędownika ludzkich spraw”.

„Dar życia i służby Jana Pawła II znacząco ubogacił życie współczesnego  Kościoła i świata” – piszą biskupi. Podkreślają, że Papież od samego  początku pontyfikatu postawił w centrum uwagi Osobę Chrystusa, Odkupiciela człowieka. Bronił godności człowieka, był obrońcą życia na każdym etapie jego rozwoju. „Ojciec Święty Jan Paweł II rozumiał człowieka, jego słabości, uwikłania i zagubienie. Nikogo nie potępiał, ale też nie przemilczał trudnych problemów. Wiedział, że człowieka stać  na więcej, że jest on stworzony do większych rzeczy” - czytamy.

Jak zaznaczają biskupi, „dobre przeżywanie dni Wielkiego Postu, świętego  Triduum Paschalnego i Oktawy Wielkanocy będzie dla Kościoła w Polsce jednocześnie czasem przygotowania do beatyfikacji”. Wskazują też, na czym powinno polegać wielkopostne i wielkanocne odnowienie komunii z Bogiem. Zachęcają, „aby się przyjrzeć naszym sumieniom”, zadać sobie pytanie, czy w centrum naszego życia jest rzeczywiście Bóg.

Piszą o „uporządkowaniu spraw rodziny”: dobrym przygotowywaniu młodych do przyjęcia sakramentu małżeństwa i potrzebie świadectwa wierności i miłości małżeństw. Biskupi zaznaczają też, że „także sfera życia publicznego ma istotny wpływ na ludzkie ideały i zachowania”.

Dlatego wyrażają zaniepokojenie „gorszącymi podziałami między ludźmi różnych partii, odwołującymi się równocześnie do wartości chrześcijańskich”.

„Przeżywajmy godnie beatyfikację naszego Rodaka, który słowem i przykładem uczył nas, że można się «szlachetnie różnić»” – apelują
biskupi, przyznając się jednocześnie do własnych zaniedbań, że „niejednokrotnie zbyt mało jednoznacznie piętnowaliśmy zło, że nie  szukaliśmy dróg porozumienia i jedności”.

Biskupi przekonują, że „beatyfikacja Jana Pawła II otwiera przed nami nowe perspektywy na przyszłość”. Piszą o zobowiązaniu do głębszego i bardziej twórczego zgłębiania jego dziedzictwa. „Drogowskazy, jakie pozostawił nam Ojciec Święty, niech nam pomagają w stawianiu czoła nowym wyzwaniom i niech inspirują nasze życie osobiste oraz społeczne” – piszą.

List będzie odczytywany w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, a w diecezjach, gdzie biskupi przygotowali listy do diecezjan – w kolejną.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w Watykanie 1 maja br., w  Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Uroczystościom beatyfikacyjnym będzie przewodniczył osobiście papież Benedykt XVI.

 

List pasterski Episkopatu Polski przed beatyfikacją Sługi Bożego Jana Pawła II :.