Pakistan: Zamach na pogrzebie

PAP |

publikacja 09.03.2011 10:34

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze podczas pogrzebu, w którym uczestniczyli przeciwnicy talibów z pasztuńskich plemion. Do zamachu doszło w środę na północnym zachodzie Pakistanu w pobliżu Peszawaru. Zginęło co najmniej 31 ludzi, a ponad 32 jest rannych.

Pakistan: Zamach na pogrzebie ILYAS SHEIKH/PAP/EPA Do ataku doszło dzień po tym jak rebelianci zdetonowali samochód-pułapkę na stacji benzynowej w Fajsalabadzie (na zdjęciu) zabijając co najmniej 25 ludzi

Zamachowiec wmieszał się w tłum żałobników podczas pogrzebu żony członka pasztuńskiej starszyzny plemiennej sprzyjającego rządowi, a następnie zdetonował ukryte na sobie ładunki wybuchowe. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu. Według policji w pogrzebie uczestniczyło 300 ludzi.

"Ludzie zebrali się i właśnie rozpoczęli modlitwę, kiedy podszedł do nich chłopak i wysadził się" - mówi świadek.

Lider starszyzny, którego żona miała być pochowana, współpracuje z prorządowymi milicjami. Nie wiadomo, czy ucierpiał wskutek wybuchu.

Do ataku doszło dzień po tym jak rebelianci zdetonowali samochód-pułapkę na stacji benzynowej w Fajsalabadzie zabijając co najmniej 25 ludzi i raniąc 125. Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie, którzy walczą przeciwko wspieranemu przez USA rządowi w Islamabadzie.

W Pakistanie doszło w ostatnich latach do serii zamachów bombowych, zwłaszcza na północnym zachodzie kraju przy granicy z Afganistanem, gdzie wojsko walczy z powiązanymi z Al-Kaidą talibskimi rebeliantami.