PAA: Nie ma skażeń promieniotwórczych

Państwowa Agencja Atomistyki

publikacja 12.03.2011 13:45

W oparciu o Konwencję o wczesnym powiadamianiu o zdarzeniach jądrowych (ENAC) funkcjonuje międzynarodowy system wymiany informacji pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo jądrowe. Dotychczas uzyskane z tego systemu informacje mówią o braku skażeń promieniotwórczych - czytamy w oświadczeniu Państwowej Agencji Atomistyki.

PAA: Nie ma skażeń promieniotwórczych W strefie wokół elektrowni. Ewakuacja cywilów.

Poniżej treść oświadczenia:

W dniu 11 marca o godz. 14:46 czasu miejscowego (6:46 czasu polskiego) w rejonie Japonii miało miejsce bardzo silne trzęsienie ziemi z epicentrum w odległości ok. 140 km od wschodniego wybrzeża Japonii. Siła wstrząsów została oceniona na 8-9 stopni w skali Richtera.

Elektrownie jądrowe w Japonii posiadają monitoring sejsmiczny, dzięki czemu wszystkie pracujące reaktory jądrowe znajdujące się w dotkniętej kataklizmem części Japonii, w elektrowniach: Fukushima Daiichi, Fukushima Daini i Onagawa zostały wyłączone automatycznie (łącznie 10 reaktorów).

W części niejądrowej elektrowni Onagawa wybuchł pożar, który został ugaszony nie powodując żadnego zagrożenia radiologicznego.

W oparciu o Konwencję o wczesnym powiadamianiu o zdarzeniach jądrowych (ENAC) funkcjonuje międzynarodowy system wymiany informacji pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo jądrowe. Dotychczas uzyskane z tego systemu informacje mówią o braku skażeń promieniotwórczych.

 

Oświadczenie opublikowano na stronie internetowej PAA.