Papież: Wstępując do nieba, Chrystus nie zostawia nas samych

KAI |

publikacja 29.05.2022 12:15

"Jezus nie opuszcza uczniów. Wstępuje do nieba, ale nie zostawia nas samych. Przeciwnie, właśnie przez wstąpienie do Ojca zapewnia wylanie swojego Ducha" - mówił Franciszek. Zapowiedział też, że 27 sierpnia odbędzie się konsystorz, na którym mianuje 21 nowych kardynałów. Nie ma wśród nich Polaków.

Papież: Wstępując do nieba, Chrystus nie zostawia nas samych Twitter /@VaticanNews

Wstępując do nieba, Chrystus nie zostawia nas samych, lecz posyła Ducha Świętego, który czyni nas Jego świadkami w świecie. Mówił o tym papież Franciszek w swoim rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina coeli”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra.

Tłumacząc znaczenie wniebowstąpienia, które jest zwieńczeniem ziemskiego życia Jezusa, papież przypomniał, że przed wstąpieniem do nieba zapowiedział On zesłanie Ducha Świętego i pobłogosławił swoich uczniów.

- Jezus nie opuszcza uczniów. Wstępuje do nieba, ale nie zostawia nas samych. Przeciwnie, właśnie przez wstąpienie do Ojca zapewnia wylanie swojego Ducha – stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że „w tym widzimy miłość Jezusa do nas”. – Jego obecność jest obecnością, która nie chce ograniczać naszej wolności. Wręcz przeciwnie, robi dla nas miejsce, ponieważ prawdziwa miłość zawsze rodzi bliskość, która nie przygniata, lecz czyni nas głównymi postaciami – tłumaczył papież. Dodał, że „Jezus, wstępując do nieba, zamiast pozostawać cieleśnie blisko niewielu uczniów, staje się bliskim dla wszystkich poprzez swojego Ducha. Duch Święty uobecnia w nas Jezusa, przekraczając bariery czasu i przestrzeni, aby uczynić nas Jego świadkami w świecie”.

Podkreślił, że gdy Chrystus podnosi ręce i błogosławi apostołów, wykonuje gest kapłański. – Ewangelia pragnie nam powiedzieć, że Jezus jest arcykapłanem naszego życia. Jezus wstępuje do Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przedstawić Mu nasze człowieczeństwo. W ten sposób przed oczami Ojca są i zawsze będą, wraz z człowieczeństwem Jezusa, nasze życia, nasze nadzieje, nasze rany. Zatem Chrystus, dokonując „wyjścia” do nieba, toruje nam drogę, idzie, aby przygotować dla nas miejsce, i od tej pory wstawia się za nami, aby Ojciec zawsze nam towarzyszył i nas błogosławił – zaznaczył papież.

Zachęcił do postawienia sobie pytania, czy naprawdę jesteśmy świadkami Ewangelii, „a także czy potrafimy kochać innych, pozostawiając im wolność i czyniąc dla nich miejsce”, „czy umiemy wstawiać się za innych, to znaczy czy umiemy modlić się za nich i błogosławić ich życie”. - Nauczmy się tego: modlitwy wstawienniczej, wstawiania się za nadziejami i cierpieniami świata, za pokojem. I błogosławmy naszymi oczami i słowami tych, których spotykamy każdego dnia! – prosił Franciszek.

Papież zapowiedział, że 27 sierpnia odbędzie się konsystorz, na którym mianuje 21 nowych kardynałów. Nie ma wśród nich Polaków. 16 nowych kardynałów będzie elektorami podczas następnego konklawe; pięciu przekroczyło już wiek 80 lat.

Z kolei w dniach 29-30 sierpnia odbędzie się zebranie kolegium kardynalskiego, poświęcone refleksji nad nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium” o Kurii Rzymskiej, która wchodzi w życie na początku czerwca br.

Papież wspomniał, że dziś obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego tematem jest „Słuchanie uchem serca”. "Umiejętność słuchania, oprócz tego, że jest pierwszym gestem miłosierdzia, jest także pierwszym niezbędnym elementem dialogu i dobrej komunikacji: umieć słuchać, pozwalać innym mówić wszystko, nie przerywać w pół zdania, umieć słuchać uszami i sercem. Życzę wszystkim, aby wzrastali w tej umiejętności słuchania sercem".

"Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pomocy we Włoszech. Pamiętajmy, że osoba chora jest zawsze ważniejsza niż choroba! Nawet jeśli uzdrowienie nie jest możliwe, zawsze można się o nią troszczyć" - przypomniał papież. Pozdrowił też pielgrzymów w Polsce, zgromadzonych na corocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

"Pozdrawiam Polaków - zawsze tak wielu Polaków! - z błogosławieństwem dla tych, którzy w swojej ojczyźnie uczestniczą w wielkiej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich".

Nazwiska nowych kardynałów na następnej stronie:

Nazwiska nowych kardynałów:

1. Abp Arthur Roche, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2. Abp Lazzaro You Heung-sik, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa

3. Abp Fernando Vérgez Alzaga LC, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego

4. Abp Jean-Marc Aveline, arcybiskup Marsylii (Francja)

5. Bp Peter Ebere Okpalek, ordynariusz Ekwulobia (Nigeria)

6. Abp Leonardo Ulrich Steiner OFM, arcybiskup Manaus (Brazylia)

7. Abp Filipe Neri Ferrão, arcybiskup Goa i Damão (Indie)

8. Bp Robert Walter McElroy, biskup San Diego (USA)

9. Abp Virgilio do Carmo da Silva Da Silva, arcybiskup Dili (Timor Wschodni)

10. Bp Oscar Cantoni, biskup Como (Włochy)

11. Abp Anthony Poola, arcybiskup Hajdarabadu (Indie)

12. Abp Paulo César Costa, arcybiskup Brasilii (Brazylia)

13. Bp Richard Kuuia Baawobr M. Afr., biskup Wa (Ghana)

14. Abp William Goh Seng Chye, arcybiskup Singapuru (Singapur)

15. Abp Adalberto Martínez Flores, arcybiskup Asunción (Paragwaj)

16. Bp Giorgio Marengo IMC, prefekt apostolski Ulaanbator (Mongolia)

17. Abp Jorge Enrique Jiménez Carvajal, emerytowany arcybiskup Cartageny (Kolumbia)

18. Bp Lucas Van Looy SDB, emerytowany biskup Gandawy (Belgia)

19. Abp Arrigo Miglio, emerytowany arcybiskup Cagliari (Włochy)

20. O. Gianfranco Ghirlanda SJ, profesor teologii

21. Prałat Fortunato Frezza, kanonik bazyliki św. Piotra.