Zełenski nazwał walki w Donbasie "jedną z najokrutniejszych bitew w Europie"

PAP |

publikacja 13.06.2022 22:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w poniedziałek, że walki trwające w Donbasie "wejdą do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie". W jego ocenie wywiad i żołnierze ukraińscy "ogrywają taktycznie" wojska rosyjskie.

Zełenski nazwał walki w Donbasie "jedną z najokrutniejszych bitew w Europie" PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"W walkach w Donbasie, a wejdą one na pewno do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie i o Europę, armia ukraińska i nasz wywiad mimo wszystko ogrywają taktycznie wojskowych rosyjskich" - powiedział Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek na YouTube.

Dodał, że dzieje się tak "mimo znacznej przewagi Rosjan pod względem uzbrojenia, szczególnie systemów artyleryjskich".

Czytaj:  AI zgromadziła dowody użycia przez wojska rosyjskie broni kasetowej w Charkowie

Prezydent przyznał, że cena tej walki jest dla Ukraińców bardzo wysoka, "po prostu straszna".

"Codziennie zwracamy naszym partnerom uwagę, że tylko wystarczająca ilość nowoczesnej artylerii dla Ukrainy zapewni naszą przewagę i położy wreszcie kres pastwieniu się Rosji nad ukraińskim Donbasem" - powiedział.

"Mamy do czynienia ze złem absolutnym i po prostu nie mamy innego wyjścia niż iść dalej i wyzwalać całe nasze terytorium" - powiedział Zełenski. Dodał, że front rozciągnął się już na ponad 2500 km. Mimo to "inicjatywa strategiczna jest jednak po naszej stronie" - oświadczył prezydent.

Przypomniał, że Ukraińcy powstrzymali ofensywę rosyjską na południu kraju i wyparli Rosjan z obwodów czernihowskiego i sumskiego. Wojska rosyjskie wtargnęły do tych regionów w pierwszych tygodniach inwazji, rozpoczętej 24 lutego.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco