Maląg: Pracujemy na projektem przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich

PAP |

publikacja 23.06.2022 08:00

Pracujemy nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopów ojcowskich. Byłby to 9-tygodniowy, niepodzielny urlop przeznaczony tylko dla ojców - poinformowała w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Maląg: Pracujemy na projektem przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich AUTOR / CC 3.0 Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Szefowa resortu rodziny była pytana w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o pomysł dotyczący przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich.

"Proponujemy, pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - przekazała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Dodała, że ten projekt ustawy jest w konsultacjach międzyresortowych i będzie procedowany w tym roku. "A więc jeszcze przed nim Rada Ministrów, a więc jeszcze trochę procesu legislacyjnego" - mówiła. Oceniła, że "proces konsultacji międzyrządowych troszeczkę się przedłużył."

Przeczytaj:  10 pięknych cytatów o byciu ojcem

Dopytywana, czy urlopy ojcowskie mogłyby być przedłużone od stycznia kolejnego roku stwierdziła, że należy jeszcze poczekać z uszczegółowianiem terminu.

"Ale w tym kierunku idziemy, ale już konkretne daty, jak legislacja będzie na etapie Rady Ministrów - to bardziej można te terminy określić" - sprecyzowała.

Przeczytaj także:  Dziś Dzień Ojca

W projekcie tym - jak dodała Maląg - jest też zaproponowany dodatkowy, pięciodniowy urlop opiekuńczy przeznaczony dla osób opiekujących się swoimi najbliższymi.

"Ale także jest 2-dniowy urlop o tzw. siły wyższej przewidziany, bo to jest wdrażanie dyrektywy rodzicielskiej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym" - powiedziała.