Realizujemy duchowy testament Jana Pawła II

Monika Łącka

publikacja 17.08.2022 09:22

20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w krakowskich Łagiewnikach, dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

Realizujemy duchowy testament Jana Pawła II Miłosz Kluba /Foto Gość - W Polsce jest obecnie ok. 30 sanktuariów Bożego Miłosierdzia oraz 250 parafii pod tym wezwaniem - wylicza ks. Zbigniew Bielas.

Monika Łącka: Jak to się stało, że do udziału w przygotowaniach do obchodów 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu udało się zaprosić sanktuaria, parafie, wspólnoty, czcicieli Bożego Miłosierdzia nie tylko z Polski, ale i z całego świata?

Ks. Zbigniew Bielas: Rozpoczynając te duchowe przygotowania chcieliśmy, by w ten sposób był wypełniany duchowy testament Ojca Świętego. Dziś wiemy, że trwały one na wszystkich kontynentach - zarówno w dalekiej Australii, Argentynie, Brazylii, Fiji, Papui Nowej Gwinei, Wietnamie, na Barbadosie, Kolumbii, Kubie, Burkina Faso, Ugandzie, jak i u naszych sąsiadów: w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, w Ukrainie, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Austrii, Walii. Przesyłaliśmy materiały do ponad stu miejsc na całym świecie (i wiemy, że były one rozsyłane w kolejne miejsca), w pięciu językach: polskim, angielskim, hiszpańskim francuskim i portugalskim. Materiały i rozważania docierały również na Chorwację - tam były tłumaczone na język chorwacki i rozsyłane do czcicieli Bożego Miłosierdzia w tym kraju, ale także do Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny. Co ważne, 22 października br. w sanktuarium w Marija Bistrica będzie miało miejsce odnowienie zawierzenia Chorwacji Bożemu Miłosierdziu. Z kolei w czerwcu uczestniczyłem w Kongresie Bożego Miłosierdzia w Slavkowicach w Czechach. Na jego zakończenie blisko 1000 osób pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera zawierzyło Republikę Czeską Bożemu Miłosierdziu. Udało się więc znów rozpalić "iskrę miłosierdzia", przypomnieć to wydarzenie sprzed 20 lat i jego znaczenie dla współczesnego świata.

Przeczytaj też: 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu

Z niektórymi z miejsc, które włączyły się w przygotowania, związane są piękne historie.

Każde z tych miejsc jest pewnym cudem Bożego Miłosierdzia. Przykładem niech będzie historia związana z sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie, gdzie powstaje Kaplica Miłosierdzia na wzór naszej łagiewnickiej kaplicy Wieczystej Adoracji: "We wrześniu 2019 roku zaczęliśmy kopać pod studnię głębinową w naszym sanktuarium w Munyonyo, by mieć stały dostęp do wody, z którego mogliby korzystać zarówno miejscowi, jak i pielgrzymi. Całościowo projekt nie jest zazwyczaj tani (ok. 10 tys. USD). Zaczęliśmy odwiert niedaleko kościoła, lekko na wzgórzu. Niestety pieniądze zostały wyrzucone w błoto, i to dosłownie, ponieważ na głębokości 80 m było więcej błota niż wody. Byliśmy trochę przytłoczeni tym faktem; ale nie poddaliśmy się i na początku października zaczęliśmy kopać w innym miejscu, w odległości kilkunastu metrów od przyszłej kaplicy Bożego Miłosierdzia (która była wówczas w początkowej fazie planowania). Kierownik odwiertu i tym razem tracił nadzieję, że się uda. Wszystko się zmieniło w pierwszą sobotę miesiąca, kiedy mamy comiesięczne rekolekcje o Bożym Miłosierdziu. Wiertło przebiło się przez skały i wytrysnęła w górę życiodajna woda. Było to 5 października, we wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej" - napisał do Łagiewnik pracujący tam o. Wojciech Ulma OFMConv, kustosz sanktuarium.

Czy wiadomo ile w ciągu ostatnich 20 lat, jakie minęły od konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia, powstało świątyń pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia?

W Polsce jest obecnie około 30 sanktuariów Bożego Miłosierdzia oraz 250 parafii pod tym wezwaniem. Są one również na całym świecie i wciąż powstają. Choćby ostatnio napisał do nas franciszkanin - o. Dariusz z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Mwanga w Tanzanii. To Sanktuarium budowane było przez trzy lata i zostało poświęcone 20 listopada 2016 r. W czerwcu odwiedził nas ks. Stanisław Filipek, pallotyn, misjonarz z Burkina Faso, który pokazał projekt budowy narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w tym kraju. Na planie wizerunku Jezusa Miłosiernego powstaną stacje drogi krzyżowej - w sercu znajdzie się grób Jezusa, a w dłoni uniesionej do błogosławieństwa - sanktuarium. Co ciekawe, mieszkańcy Burkina Faso każdego dnia modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której odmawiają też papieski Akt zawierzenia. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia budowane jest też od kilku lat na Białorusi.

Przeczytaj też:

Kilka miesięcy po tym, jak rozpoczął Ksiądz pracę w sanktuarium, świat się zatrzymał z powodu pandemii. Pielgrzymkową zapaść przeżyły wtedy sanktuaria na całym świecie, także to w Łagiewnikach. Co było w tym czasie najtrudniejsze?

Cisza w Łagiewnikach, ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogły uczestniczyć w Mszy św., brak pielgrzymów z kraju i zagranicy…. Ale jednocześnie była i w tym smutku radość, bo przez cały czas była otwarta kaplica Wieczystej Adoracji, trwała u nas spowiedź, przychodzili wierni, aby z niej korzystać, a wielu łączyło się duchowo poprzez transmisje Mszy św. (od 16 marca do 30 czerwca 2020 r. była transmitowana codziennie o godz. 7.00 Msza św. z kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny). Na łagiewnickiej wieży umieściliśmy też dwa obrazy Jezusa Miłosiernego, by w dzień i w nocy niosły nadzieję mieszkańcom Krakowa i wszystkim, którzy tędy przejeżdżali. Młodzi zainicjowali z kolei akcję "Przy Miłosiernym" przesyłając fotografie z obrazem i zachęcając do lektury "Dzienniczka". A my powtarzaliśmy wytrwale, że czekamy na powrót pielgrzymów, choć często ze łzami w oczach śpiewaliśmy „Nasze plany i nadzieje coś niweczy raz po raz”. Dodawaliśmy jednak: "Jezu, ufam Tobie", a "ufność nieszczęśliwych nigdy nie zawodzi". I nie zawiodła...

W czasie pandemii, od marca 2020 roku, do codziennej modlitwy w Godzinie Miłosierdzia został wprowadzony Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Uznaliśmy, że słowa aktu, wypowiedziane po raz pierwszy w naszej bazylice przez Jana Pawła II, niesamowicie oddają przeżycia czasu pandemii. W sierpniu 2021 r. rozpoczęliśmy przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Czuliśmy, że potrzebujemy tego nie tylko my sami, ale tego potrzebuje świat.

Z pandemii przeszliśmy w czas wojenny - dramat, który obserwujemy w Ukrainie, przełożył się na wzrost pobożności, czy może na jej kryzys? Wiele osób mówi przecież: "czemu Bóg pozwala na takie zło i nie słyszy naszych wołań o miłosierdzie?".

Dla człowieka wierzącego chwile trudnych doświadczeń są próbą wiary. Nasza modlitwa o miłosierdzie jest niezbędna. Śpiew Suplikacji, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, słowami Aktu zawierzenia – to wszystko daje nam nadzieję, która pomaga przetrwać najtrudniejszy czas.

Warto też zauważyć, że portal Vatican.news codzienne publikuje rozważania na czas wojny zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka. W jednym z majowych rozważań mówił m.in.: "Zadajemy sobie pytanie: jak być miłosiernym podczas wojny, która jest czasem wielkiego okrucieństwa? Musimy okazać miłosierdzie, które Pan Bóg okazał nam (…) Wierzymy, że miłosierdzie Boże pokona okrucieństwo".

Pamiętam również wizytę papieża Benedykta XVI w Auschwitz. Ojciec Święty w tym szczególnym miejscu mówił: "Ileż pytań nasuwa się w tym miejscu! Ciągle powraca jedno: Gdzie był Bóg w tamtych dniach? Dlaczego milczał? Jak mógł pozwolić na tak wielkie zniszczenie, na ten tryumf zła?”. I odpowiadał: „Nie potrafimy przeniknąć tajemnicy Boga - widzimy tylko jej fragmenty i błądzimy, gdy chcemy stać się sędziami Boga i historii. Nie obronimy w ten sposób człowieka, przeciwnie, przyczynimy się do jego zniszczenia. Nie - ostatecznie powinniśmy wytrwale, pokornie, ale i natarczywie wołać do Boga: Przebudź się! Nie zapominaj o człowieku, którego stworzyłeś! (…)".

Jak więc docierać do współczesnego człowieka z orędziem o Bożym Miłosierdziu?

Doświadczamy w sanktuarium, że wiele osób szuka Boga, Jego miłości i miłosierdzia. Do każdego chcemy więc dotrzeć z orędziem o Bożym Miłosierdziu, i to na różne sposoby: na tych, którzy potrzebują spowiedzi, czekamy przez 11 godzin każdego dnia w konfesjonałach, przy naszym sanktuarium działa też Poradnia Miłosierdzia. Ci zaś, którzy nie mogą tu dotrzeć osobiście, mogą łączyć się poprzez transmisje internetowe czy to Mszy św., czy adorując Pana Jezusa w Kaplicy Wieczystej Adoracji. Bo to Jezus Chrystus jest najważniejszy.

Ks. Zbigniew Bielas od 2019 roku jest kustoszem i rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.