Frombork. 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika

Krzysztof Kozłowski

publikacja 21.05.2023 18:50

W archikatedrze we Fromborku odbyły się centralne obchody 480. rocznicy śmierci kanonika Mikołaja Kopernika oraz wydania jego przełomowego traktatu "De revolutionibus orbium coelestium".

Frombork. 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty na grobie kanonika Mikołaja Kopernika.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Przybyłych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz licznych wiernych przywitał abp Józef Górzyński.

Frombork - 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika - słowo wstępne abp Józef Górzyński

- We Fromborku zmarł Mikołaj Kopernik, jeden z tych wielkich ludzi, którzy radykalnie wpłynęli na dzieje świata. Rozumiejąc sens życia człowieka i jego powołanie jako dążenie do prawdy, jak mało kto z ludzi pokazał do niej drogę - mówił metropolita warmiński.

Podkreślał, że ten wybitny kanonik warmińskiej kapituły katedralnej, bliski współpracownik biskupów warmińskich, zaznaczył swoją obecnością i działaniem blisko czterdziestoletni okres historii Warmii. - Tu pozostało większość śladów jego aktywnego życia. Tu również został pochowany, w tej warmińskiej katedrze we Fromborku. Dziś, przy jego grobie, celebrujemy Mszę św. Ofiarujemy ją w intencji o radość nieba dla kanonika Mikołaja, który w dużej mierze przeżył swe życie w służbie Chrystusowego Kościoła i dedykował je poszukiwaniu Bożej prawdy, do której poznania genialnie przybliżył - akcentował abp Górzyński.

Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik.

Frombork - 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika - homilia abp Stanisław Budzik

Nawiązując do święta Wniebowstąpienia Pańskiego, pasterz przytaczał ewangeliczne pytanie: „Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo?”. Pytanie, które brzmi niczym wyrzut, ma nam uświadomić, że trzeba działać, by przygotować ziemię na powtórne przyjście Zbawiciela.

- Zadaniem Jego uczniów w Kościele jest głosić Ewangelię, dawać świadectwo miłości, podtrzymywać w ludzkich sercach nadzieję. Uroczystość Wniebowstąpienia nie jest jedynie świętem wpatrywania się w niebo. Nie jest bynajmniej dniem ucieczki od świata i jego problemów. Jest świętem tych, których Chrystus wezwał do budowania swego królestwa na ziemi. Nie możemy pozostawić ziemi mocom ciemności, a sami odgrodzić się od niej murem. Musimy ją przemieniać - mówił metropolita lubelski.

Wyjaśniał, że ta uroczystość kieruje do nas dwa wezwania: bądźcie wierni tej ziemi oraz szukajcie tego, co w górze.

W dalszej części przywołał obraz Jana Matejki: „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, który objawia nie monolog mędrca, ale dialog człowieka ze Stwórcą. Następnie wspomniał o artykule bp. Juliana Wojtkowskiego pt. „Teologia Mikołaja Kopernika”, który napisał on w 1973 r. - O głębokiej religijności Kopernika świadczy fakt, że zasadniczą tezę swojego dzieła o Słońcu, jako środku układu planetarnego, poprzedził wezwaniem pomocy Bożej, a zakończył uwielbieniem dla wspaniałości Boga Najlepszego i Największego - mówił abp Budzik.

- Dzisiejsza uroczystość skłania nas do spojrzenia ku niebu. Kierować spojrzenie ku niebu, to znaczy zwracać uwagę na to, co istotne, na to, co decydujące w naszym życiu, czyli na miłość. Bo, jak mówi Pismo Święte, wiara przeminie, nadzieja się spełni, ale zawsze i wszędzie trwać będzie miłość - podkreślał kaznodzieja.

Po celebracji abp Józef Górzyński dziękował za wspólną modlitwę oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości. Wskazywał, że obchodzony Rok Mikołaja Kopernika pozwala nam uświadomić sobie, że w osobie tego człowieka ucieleśnia się spójność różnych dziedzin wiedzy i wiary.

Frombork - 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika - abp Józef Górzyński

Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty na grobie kanonika Mikołaja Kopernika, który znajduje się w archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku.