W pobliżu Sewilli odnaleziono nekropolię cywilizacji Tartessos

PAP |

publikacja 09.08.2023 06:48

W pobliżu Sewilli, na południowym zachodzie Hiszpanii, archeolodzy odkryli pozostałości nekropolii wybudowanej przez cywilizację Tartessos. Cmentarz powstał na zboczu góry Alcor na początku epoki żelaza, ok. 1200 lat p.n.e.

W pobliżu Sewilli odnaleziono nekropolię cywilizacji Tartessos Henrique Ferreira - unsplash Sewilla

Nekropolia znajduje się na terenie gminy El Viso de Alcor, w prowincji Sewilla - napisali archeolodzy powiązani z hiszpańską Fundacją Arthis. Wyniki swoich badań przedstawili na łamach pisma "Historia Digital".

Odnotowali oni, że tereny te zamieszkiwali w przeszłości przedstawiciele cywilizacji Tartessos, a następnie Rzymianie, którzy również grzebali na tym terenie zwłoki.

Dotychczas tarteska nekropolia nie została ani udokumentowana ani skatalogowana.

Badacze potwierdzili, że główny kopiec starożytnego cmentarza mógł być w przeszłości splądrowany, gdyż w jego wnętrzu znajduje się duży krater. Badacze stwierdzili, że mógł on powstać z powodu zapadnięcia się ziemi podczas okradania nekropolii.

Grobowiec został obramowany płaskimi kamieniami tworzącymi strukturę przypominającą kopiec. Struktura głównego grobowca została obramowana w taki sposób, by zachować wnękę do pochówku zwłok oraz przedmiotów, jakie składano w kopcu wraz ze zmarłym.

Archeolodzy przypomnieli, że podobne groby tarteskie odkrył na początku XX w. w prowincji Sewilla archeolog George Bonsor.

Na terenie cmentarza znaleziono też budowlę przypominającą grobowiec o cechach rzymskiego mauzoleum. Obiekt ten ma kamienne schody o co najmniej dwóch stopniach, a jego ściany zostały wybudowane z kamienia wapiennego.

Przedstawiciele cywilizacji Tartessos zamieszkiwali w starożytności południowo-zachodnią część Andaluzji. Słynęli z handlu morskiego oraz sprzedaży metali, takich jak cyna, miedź, srebro i złoto.

Ośrodek cywilizacji tarteskiej (którego dotychczas jednak nie udało się odnaleźć) powstało pod koniec II tysiąclecia p.n.e., osiągając swój największy rozkwit w około 600 r. p.n.e. (PAP)