Przed beatyfikacją

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 29.04.2011 17:47

Przygotowania trwają na całym świecie. Beatyfikację chcą przeżywać katolicy w Hiszpanii, USA, Wietnamie, Pakistanie i Ziemi Świętej

Przed beatyfikacją Andrzej Macura Rzymianie, do roboty, wzywa Jan Paweł II na plakacie. Ale jak się zastanowić, do wezwanie dla nas wszystkich....

Hiszpania

Na beatyfikację Jana Pawła II wyruszają liczni Hiszpanie. Do Rzymu uda się także około 30 biskupów na czele z kard. Antonio María Rouco Varelą, przewodniczącym konferencji episkopatu.

„Żegnaj ziemio Maryi” – tymi słowami Jan Paweł II pożegnał Hiszpanię, kończąc swoją piątą wizytę w tym kraju w 2003 r. Dla Hiszpanów, szczególnie młodzieży, polski Papież jest człowiekiem wiary, osobą czułą na ludzkie problemy, bliską cierpiącym, pełną charyzmatu. Takie komentarze można usłyszeć od pielgrzymów, którzy wyruszają na niedzielną beatyfikację. „Nie mogłam być na pogrzebie, ale teraz muszę tam być” – mówi María José z Madrytu. Hiszpanie udają się do Rzymu autokarami, pociągami i samolotami. Z Barcelony i Walencji wypłyną specjalne statki z pielgrzymami na pokładzie. Studenci Javier i Luis nie wiedzą, gdzie spędzą noc w Rzymie. „Nie zawsze można wziąć udział w historycznym wydarzeniu, a beatyfikacja Jana Pawła II z pewnością jest nim. Wyśpimy się po powrocie” – mówi Luis. Żałuje, że pierwsze informacje medialne przestraszyły część ludzi.

Do Rzymu uda się ok. 30 biskupów na czele z kard. Antonio María Rouco Varelą, przewodniczącym konferencji episkopatu. W sobotę 30 kwietnia po południu odprawi on w rzymskiej bazylice San Lorenzo in Damaso Mszę dla hiszpańskich pielgrzymów. Natomiast w czuwaniu na Circo Massimo udział weźmie delegacja Komitetu Centralnego Światowych Dni Młodzieży. „Jest to doskonała okazja, aby pokazać, czym one są, i zaprosić do Madrytu” – mówi María Gil-Casares.

W kilku diecezjach niedzielną uroczystość będzie można śledzić na żywo na specjalnie ustawionych ekranach. W madryckiej katedrze krajowe uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia zostały połączone z dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.

Hiszpańska Polonia także przygotowuje się do niedzielnej uroczystości. Z okręgu madryckiego i Aragonii dzisiaj rano wyruszyła grupa ok. 60 pielgrzymów, która weźmie też udział w światowym spotkaniu Polonii przygotowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Uroczyste Msze dziękczynne zostaną odprawione w niedzielę 1 maja w tych kościołach, w których celebrowane są one w języku polskim. „Mam wrażenie, że zrobiło się trochę za dużo hałasu. Media szukają nas, aby pokazać, jak świętujemy to wydarzenie. Tymczasem chodziłoby raczej o to, aby nauczanie Jana Pawła II wcielić w życie, aby znowu wszystko nie skończyło się na zewnętrznych uczuciach. W tej intencji będziemy się też modlili” – mówi ks. Krzysztof Mazurek, kapelan Polaków w Madrycie.

USA

Także Kościół w Ameryce żyje przygotowaniami do beatyfikacji Jan Pawła II. W wielu parafiach rozpoczęły się już czuwania modlitewne. Z licznych diecezji amerykańskich wyruszają pielgrzymki do Rzymu. Z przeprowadzonych przez Rycerzy Kolumba sondaży wynika, że aż 78 proc. Amerykanów i 98 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych podziwia Jana Pawła II.

Dziedzictwo Jana Pawła II było także głównym tematem dorocznego „Śniadania modlitewnego”, które zgromadziło 27 kwietnia 1500 przedstawicieli świata polityki i liderów ruchów społecznych z całego kraju. „Jan Paweł II nigdy nie poszedł na kompromis z prawdą” – powiedział bp William E. Lori. Inni mówcy wzywali do kontynuowania walki o wolność religijną i obronę życia ludzkiego tak ważne w nauczaniu Jana Pawła II.

Bogate programy lokalnych obchodów beatyfikacji oferują ośrodki zamieszkane przez Polonię amerykańską. W Chicago w bazylice św. Jacka już od poniedziałku podczas Mszy wieczornych odtwarzane są homilie Jana Pawła II, a po każdej Mszy ma miejsce projekcja filmów dokumentalnych z pielgrzymek Papieża Polaka. W niedzielę odbędzie się ceremonia nadania imienia Jana Pawła II odcinkowi ulicy Milwaukee, przebiegającej przez dzielnicę polonijną. Także w niedzielę w kościele Pięciu Braci Męczenników sprawowana będzie Msza polowa przy ołtarzu, przy którym w 1979 r. Mszę odprawiał Jan Paweł II.

W licznych kościołach o 3:00 nad ranem czasu lokalnego będą też miały miejsce bezpośrednie transmisje uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu.

Wietnam i Pakistan

O specjalnej miłości Jana Pawła II do Kościoła i narodu wietnamskiego przypomina tamtejsza prasa katolicka. Jego szczególny związek z tym dalekowschodnim krajem przypisuje się podobieństwom historycznym i społecznym z ojczyzną Papieża. Podkreśla się szczególny związek i solidarność z prześladowaną wspólnotą katolików w Wietnamie oraz aktywność Jana Pawła II, by okazywać jej bliskość i pomoc. Ojciec Święty zainteresowany był odrodzeniem prześladowanego przez komunistów Kościoła. Często pisał do niego listy, wysyłał delegacje i przyjmował biskupów. Doprowadził w końcu do przywrócenia konferencji episkopatu. Wietnamczycy nie zapomną Jana Pawła II jego słów i posługi, kiedy uznał, że naród ten ma szczególne miejsce w jego sercu – podkreślają katolickie media. Ojcu Świętemu zależało bardzo na nawiązaniu relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Wietnamem.

Natomiast w Pakistanie uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbędą się katedrze śś. Piotra i Pawła w Faisalabadzie. Wezmą w nich udział także przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej. Nowy błogosławiony cieszy się dużym szacunkiem wśród wyznawców islamu. Muzułmańscy zwierzchnicy z radością przyjmują wiadomość o beatyfikacji. Przyznają, że Papież stał się inspiracją dla wielu mieszkańców Pakistanu niezależnie od wyznawanej wiary. Wierni oglądać będą beatyfikację dzięki przekazom telewizyjnym.

Ziemia Święta

Specjalny list z okazji beatyfikacji Jana Pawła II wystosowali katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej. Zawiera on przesłanie do diecezjan oraz program uroczystości związanych z beatyfikacją. W inicjatywy zaplanowane na wigilię uroczystości beatyfikacyjnych zaangażowały się wspólnoty Kościoła lokalnego oraz pielgrzymi z całego świata.

W liście skierowanym do wiernych katoliccy hierarchowie Ziemi Świętej podkreślili, że beatyfikacja sługi Bożego Jana Pawła II emocjonuje wszystkich, ponieważ jest on błogosławionym i świętym naszych dni. „Poznaliśmy go – czytamy w liście – jako pielgrzyma w Ziemi Świętej, wzór wiary, dialogu i pokoju, niezłomnego świadka oraz człowieka cierpienia. Słuchaliśmy jego odważnych słów umacniających w wierze i nadziei… Z nim – dodali hierarchowie – rozmawialiśmy o radościach, cierpieniach i nadziejach naszych diecezji oraz naszego narodu”.

W wigilię beatyfikacji w Jerozolimie i w Betlejem odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji owocnego przeżycia tego wydarzenia. W Nazarecie, w bazylice Zwiastowania, wierni i pielgrzymi będą uczestniczyć w modlitewnym czuwaniu „Totus Tubus”, zaś w Ammanie w centrum Królowej Pokoju modlić się będzie młodzież.

Delegacja kapłanów i wiernych z Ziemi Świętej będzie obecna na uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie. Tych, którym nie dane było udać się do Watykanu, ordynariusze zachęcili do duchowego uczestnictwa poprzez liturgie zorganizowane we własnych wspólnotach parafialnych. „Wiara św. Tomasza i wiara Jana Pawła II” to temat zaproponowany duszpasterzom do refleksji, medytacji i katechezy w czasie niedzielnej Eucharystii.