Bytom: Zagrożenie pożarowe w kopalni "Bobrek-Centrum"

PAP |

publikacja 04.07.2011 11:59

Podwyższone stężenia niebezpiecznych gazów wykryto w weekend w jednej ze ścian wydobywczych w kopalni "Bobrek-Centrum" w Bytomiu. Wzrost zagrożenia pożarowego ponad 770 m pod ziemią spowodował czasowe wyłączenie ściany z ruchu.

W zagrożonym rejonie nie było ludzi, poza zastępami prowadzącymi tam prace profilaktyczne. Dla likwidacji zagrożenia konieczne było rozpoczęcie akcji pożarowej. Bierze w niej udział pięć zastępów ratowniczych. Stężenia gazów udało się obniżyć, jednak w poniedziałek rano nie można było jeszcze wznowić wydobycia z wyłączonej z ruchu ściany.

"Trwa uszczelnianie górotworu. Obecnie stężenia gazów są w normie. Jeżeli sytuacja pozostanie stabilna, po południu kopalniany zespół ds. zagrożeń powinien zdecydować o wznowieniu wydobycia" - powiedział PAP rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, Zbigniew Madej.

Z wyłączonej z ruchu ściany pochodzi ok. 2 tys. ton węgla na dobę. Cała kopalnia wydobywa w tym czasie ok. 10 tys. ton.

Podobne zdarzenia określane są w górnictwie mianem pożarów endogenicznych. Zwykle w takich przypadkach przyczyną jest samozagrzanie węgla. Takie pożary przejawiają się najczęściej nie ogniem, ale wzrostem temperatury, wzrostem stężenia niebezpiecznych gazów i możliwym zadymieniem wyrobiska. Są następstwem procesu samozagrzewania węgla, wystawionego na zbyt długie działanie tlenu.

Niewykryte na czas pożary endogeniczne mogą być niebezpieczne, gdy górnicy znajdą się w atmosferze niezdatnej do oddychania.

Podobne pożary wykryto w czerwcu także w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego: Wieczorek i Wujek w Katowicach. Także tam nikt nie ucierpiał.