Serce Otto von Habsburga na Węgrzech

KAI |

publikacja 05.07.2011 12:20

Serce zmarłego wczoraj Otto von Habsburga będzie złożone w benedyktyńskim opactwie Pannonhalma. Przedtem 17 lipca w katedrze św. Stefana w Budapeszcie zostanie odprawiona Msza św. żałobna.

Serce Otto von Habsburga na Węgrzech PAP/EPA/Peter Kneffel Trumna z ciałem Otto von Habsburga w kościele św. Ulryka in Poecking

Poinformował o tym przeor opactwa o. Cirill Hortobágyi.

„Na Węgrzech Otto von Habsburg był bardzo lubiany i ceniony” - powiedział przeor. O jego śmierci poinformował syn György, obywatel Węgier mieszkający w Sóskút pod Budapesztem. Prezydent kraju Pál Schmitt złożył kondolencje.

Rzecznik rodziny Habsburgów poinformował, że Otto życzył sobie, aby jego serce spoczęło w opactwie Pannonhalma. Przypomniano, że najstarszy syn ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier był uczniem gimnazjum prowadzonego przez benedyktynów tego opactwa i zdawał maturę po węgiersku.

Po wielu latach w 1990 r. Otto von Habsburg odwiedził Pannonhalmę i złożył kwiaty na grobach swoich nauczycieli. Kiedy tylko przyjeżdżał na Węgry zawsze odwiedzał opactwo. Był członkiem stowarzyszenia byłych uczniów gimnazjum a swoje pierwsze wystąpienie w Parlamencie Europejskim, którego deputowanym był w latach 1979-1999, wygłosił po węgiersku.

Uroczystości żałobne Otto von Habsburga będą odbywały się w pięciu miejscach. W dniach 5-9 lipca Msze św. i modlitwy w intencji zmarłego będą miały miejsce w Pöcking, gdzie mieszkał. 9 lipca Mszę św. odprawi w Monachium kard. Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi.

W dniach 12–13 lipca hołd zmarłemu oddadzą Austriacy w sanktuarium maryjnym w Mariazell, a w dniach 14-16 lipca uroczystości pogrzebowe odbędą się w Wiedniu. Mszę św. pogrzebową odprawi 16 lipca w katedrze św. Stefana, metropolita wiedeński, kard. Christoph Schönborn. Ciało Otto von Habsburga spocznie w Krypcie Cesarskiej wiedeńskiego kościoła kapucynów.