Sosnowiec rozpoczyna rok Szpilmana

PAP

PAP |

publikacja 09.07.2011 11:30

"Niedziela ze Szpilmanem" - pod takim tytułem odbędzie się przed Zamkiem Sieleckim w Sosnowcu koncert związany z inauguracją Roku Władysława Szpilmana - pianisty i kompozytora urodzonego w tym mieście.

Sosnowiec rozpoczyna rok Szpilmana Marek Piekara/GN

W niedzielę po południu na dziedzińcu Zamku Sieleckiego będzie można wysłuchać wybranych utworów Szpilmana w wersji instrumentalnej w wykonaniu Małgorzaty Łazowskiej (skrzypce i vocal), Piotra Łazowskiego (skrzypce), Mateusza Lasatowicza (fortepian) oraz Lidii Staśko (skrzypce). Muzycy zaprezentują publiczności także utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Augustyna Blocha.

Rok Władysława Szpilmana został zainaugurowany w środę, w 11. rocznicę śmierci kompozytora. Z kolei w grudniu minie setna rocznica jego urodzin. Pianista urodził się 5 grudnia 1911 roku przy ulicy Targowej 18 w Sosnowcu (na budynku znajduje się tablica pamiątkowa). Wewnątrz można oglądać reprodukcje fotografii ze Szpilmanem.

Głównym wydarzeniem obchodów będzie Ogólnopolski Konkurs Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman". Pierwszy człon nazwy konkursu - Al Legro - jest pseudonimem Szpilmana, którym podpisywał niektóre swoje utwory, drugi - Tribute to Szpilman - oznacza "w hołdzie Szpilmanowi".

Do udziału w konkursie mogą zgłaszać się wszyscy, którzy ukończyli 17 lat - zarówno amatorzy, jak również osoby, które swoje plany zawodowe wiążą ze śpiewaniem i mają do zaprezentowania własne aranżacje kompozycji Szpilmana.

Do połowy listopada w biurze konkursowym można składać demo z 3 utworami. Do finału jury wybierze najwyżej 6 osób. Finał konkursu odbędzie się w Teatrze Zagłębia 5 grudnia 2011 r., w setną rocznicę urodzin Szpilmana.

Władysław Szpilman zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Jego grób znajduje się na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Skomponował ok. 500 piosenek, pisał także muzykę poważną i filmową, był cenionym pianistą oraz jednym z twórców Kwintetu Warszawskiego.