PAP |
publikacja 09.10.2024 08:43
Ponad 500 cywilów i dzieci zginęło w nalotach sił rządowych
Jakub Szymczuk /Foto Gość
Outstation, msza, kosciol misyjny i okoliczna wioska Afryka Zambia fot. Jakub Szymczuk 05.10.2008 murzyn murzynki dzieci oczy spojrzenie wzrok radosc wioska bieda busz afryk afrykanie mur cegly okno radosc dziecko dlonie dlon rece
Ponad 500 cywilów, w tym dziesiątki dzieci, zginęło w kilkudniowych nalotach prowadzonych przez rządowe Sudańskie Siły Zbrojne (SAF) na pozycje zajęte przez Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) w prowincji Biały Nil, w Kordofanie Północnym oraz w Darfurze Północnym, oszacowali we wtorek prawnicy z sudańskiej organizacji ELI.
Tylko w poniedziałek, w nalocie na targ w Hasaheisa w prowincji Al-Dżazira w środkowo-wschodnim Sudanie zginęło kilkadziesiąt osób, w tym dzieci. W piątkowych nalotach na targowisko w Al-Kuma w Darfurze Północnym zginęło 65 osób, w tym co najmniej 13 dzieci, jak poinformował Sheldon Yett, przedstawiciel UNICEF w Sudanie. Tego samego dnia zbombardowano miasto Melit, na północ od Kumy, gdzie zginęło 45 osób. W Kordofanie Północnym w sobotę samoloty zbombardowały miasto Hamrat Al-Sheikh, zabijając 38 osób i raniąc 150 innych, w tym wiele dzieci.
W Sudanie dzieci nie tylko giną od bomb, ale są także rekrutowane przez RSF i wysyłane na pierwszą linię frontu. "Pogarszająca się sytuacja humanitarna w Sudanie sprawia, że dzieci, zwłaszcza te bez rodziny, są łatwym celem dla rekrutacji RSF", alarmowała już w ubiegłym roku Siobhan Mullally, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. handlu ludźmi.
Śledztwo CNN z marcu 2024 r. wykazało, że co najmniej 65 dzieci zostało zmuszonych do wstąpienia do RSF w samej prowincji Al-Dżazira. Nieletni pojawiali się też na zdjęciach i filmach wideo rozpowszechnianych w serwisach społecznościowych, w tym na koncie RSF prowadzonym na platformie społecznościowej X.
Afrykańskie Centrum Studiów nad Sprawiedliwością i Pokojem (ACJPS) udokumentowało rekrutację 20 dzieci przez RSF w Darfurze Południowym, a także uwolnienie przez sudańskie siły rządowe 30 zrekrutowanych dzieci i przekazanie ich Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża 15 września 2023 r. Organizacja ta szacuje liczbę dzieci walczących w szeregach RSF na około 10 tys.
Rekrutując bojowników wbrew ich woli, dowódcy RSF powołują się na przedislamską, sudańską tradycję, która pozwalała wodzom plemiennym wzywać wszystkich swoich męskich członków do walki z innym plemieniem.
We wtorek Unia Europejska przedłużyła do 10 października 2025 r. sankcje przeciwko sześciu osobom i sześciu podmiotom odpowiedzialnym za podważanie stabilności i transformacji politycznej Sudanu.
Wojna między sudańskim wojskiem a paramilitarnymi siłami RSF wybuchła w kwietniu 2023 r. Konflikt jest przede wszystkim walką o władzę między przywódcami SAF a RSF, dowodzonymi odpowiednio przez generała Abdela Fattaha Burhana i Mohameda Hamdana "Hemedtiego" Dagalo. Obaj walczą o kontrolę nad państwem i jego zasobami. Obecnie szczególnie intensywne walki toczą się w Darfurze Północnym, zwłaszcza w atakowanej przez RSF stolicy tej prowincji, Al-Faszir, leżącej w południowo-zachodniej części kraju.
Tadeusz Brzozowski