Komunia do ust czy na rękę?

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.07.2011 18:52

O szacunku i miłości do Najświętszego Sakramentu mówi list pasterski abp. Vincenta Nicholsa, który odczytano w 214 brytyjskich parafiach. Przewodniczący episkopatu Anglii i Walii zwrócił w nim uwagę na praktykowane w tym Kościele sposoby przyjmowania Komunii oraz na wolność osobistą wiernych, którzy mogą z nich korzystać.

Komunia do ust czy na rękę? limaoscarjuliet / CC 2.0

Arcybiskup Westminsteru napisał, że zwykłą praktyką stało się przyjmowanie Ciała Chrystusa na ręce w postawie stojącej i podobnie z Najświętszą Krwią, która spożywana jest z kielicha także w postawie stojącej. Hierarcha podkreśla, że tamtejszą praktykę potwierdziła watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Metropolita Londynu zwraca zarazem uwagę, że wierny ma pełną wolność w wyborze postawy, w której chce przyjąć Najświętszy Sakrament i może ją otrzymać na ręce lub do ust, w postawie klęczącej lub stojącej. List pasterski przypomina, że każda z tych postaw ma swe symboliczne i duchowe znaczenie, pomagające uświadomić, kogo przyjmujemy i jaką wiarę z innymi dzielimy. Abp Nichols przypomina katolikom o konieczności przestrzegania przynajmniej godzinnego postu eucharystycznego oraz otrzymania odpuszczenia grzechów ciężkich w sakramencie pojednania.
List do brytyjskich katolików zachęca do komunii duchowej tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą w pełni uczestniczyć w Eucharystii sakramentalnej. Przypomina się zarazem opinię papieskiego ceremoniarza ks. Guido Mariniego, że Benedykt XVI zachęca do przyjmowania Komunii świętej do ust i w postawie klęczącej. W jego przekonaniu postawa ta wyraża najgłębiej prawdę o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii.