Chiny: Dlaczego zderzyły się superpociągi?

PAP |

publikacja 28.07.2011 07:22

Błędy w projektowaniu aparatury sygnalizacyjnej i błędy popełnione przez obsługę spowodowały zderzenie dwóch superszybkich pociągów podczas ub. weekendu, - poinformowały w czwartek chińskie media cytując oficjalny raport. W katastrofie zginęło co najmniej 39 osób a ponad 190 zostało rannych

Raport opublikowano po fali oburzenia chińskiej opinii publicznej wobec postępowania władz po katastrofie koło Wenzhou, w prowincji Zhejiang. Premier Wen Jiabao, reagując na krytykę, zaapelował o przeprowadzenie wnikliwego i przejrzystego śledztwa w celu ustalenia przyczyn katastrofy a także sprawdzenie stanu bezpieczeństwa w całej infrastrukturze komunikacyjnej, w kopalniach, na budowach i w przemyśle.

W czwartek premier przybył do Wenzhou aby osobiście zapoznać się z ustaleniami śledztwa i stanem rannych.

"Znaleziono błędy w projektowaniu urządzeń sygnalizacyjnych na stacji w Wenzhou - Południe, a nadzorcy ruchu nie wysłali żadnych ostrzeżeń. Były to przyczyny zderzenia" - głosi fragment raportu opublikowany przez chińską telewizję państwową.

W sobotę wieczorem jadący z dużą prędkością superszybki pociąg staranował tył innego, stojącego składu. W rezultacie uderzenia, sześć wagonów wykoleiło się a cztery z nich spadły z wiaduktu z wysokości ok. 30 metrów.