Legion Maryi ma 90 lat

Marcin Jakimowicz

publikacja 02.09.2011 12:04

Dziś członkowie Legionu Maryi na świecie świętują 90-lecie istnienia wspólnoty. W Polsce Legion Maryi skupia 25 tysięcy katolików.

Legion Maryi ma 90 lat Roman Koszowski /Gosc Niedzielny Legion Maryi w parafii Marii Magdaleny w Tychach

Legion Maryi, międzynarodowe katolickie zrzeszenie wiernych świeckich, powstało 7 września 1921 roku w Dublinie w Irlandii. Założone zostało przez ludzi świeckich, którzy dostrzegli potrzebę pracy apostolskiej czterdzieści jeden lat przed inauguracją obrad Soboru Watykańskiego II, i którzy od początku wypełniali wskazania zawarte później w dokumentach soborowych oraz adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Christifideles laici (O powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie).

Długoletni moderator Legionu, Franciszek Duff, nazwany został przez kard. Leona Suenensa „geniuszem apostolatu”. Zaproszony jako jeden z nielicznych obserwatorów świeckich na Sobór Watykański II spotkał się z gorącą owacją ze strony Ojców Soborowych.

Od samego początku Legion Maryi rozwijał się bardzo dynamicznie i obecnie za zgodą władz kościelnych działa na wszystkich kontynentach w ponad 160 krajach świata, zrzeszając kilka milionów członków. Wierny Kościołowi i jego pasterzom, ruch ten aktywnie realizuje swój charyzmat - czynną ewangelizację.

W Polsce Legion Maryi obecny jest od ponad 25 lat; na terenie 28 polskich diecezji skupia blisko 5 900 członków aktywnych oraz 20 000 członków wspierających w 600 wspólnotach parafialnych. Każdy członek Legionu Maryi podejmuje pracę na zasadzie wolontariatu na rzecz wspólnoty parafialnej lub innych osób potrzebujących pomocy. Legion Maryi w Polsce jest członkiem-zalożycielem ORRK (Ogólnopolskiej Rady Ruchow Katolickich), i od 1991 roku wydaje kwartalnik - Biuletyn Legio Mariae.

TAGI: