Grad uszkodził prawie 90 dachów

PAP |

publikacja 06.09.2011 12:25

Burza z gradem, jaka przeszła w poniedziałek wieczorem nad częścią powiatu brzeskiego (opolskie) uszkodziła prawie 90 dachów. Na miejscu wciąż pracują strażacy, którzy przykrywają budynki plandekami i folią budowlaną. Trwa szacowanie strat.

"W samych Czepielowicach mamy zinwentaryzowane 53 uszkodzone dachy, z czego 10 to są poważne uszkodzenia. Najgorzej zniosły grad przedwojenne budynki ze starą dachówką" - powiedział PAP bryg. Adam Janiuk, rzecznik opolskiego komendanta straży pożarnej.

Dodał, że grad w Czepielowcach miał wielkość owoców cytryny, rozbijał dachówki, uszkadzał ściany budynków i samochody. "Jest dużo uszkodzonych aut, nie tylko z powybijanymi szybami, ale także z wgłębieniami w karoseriach" - relacjonował strażak.

Od poniedziałkowego wieczora w miejscowościach, przez które przeszła nawałnica pracowało ponad 130 strażaków, którzy mieli do dyspozycji 8 podnośników i wozów z drabinami. "Część zastępów została już odwołana, ale wciąż pracujemy. Plandeki do zabezpieczania dziur w dachach przyjeżdżają z całej Opolszczyzny, mamy też pomoc z woj. łódzkiego" - zaznaczył Janiuk.

Poszkodowane miejscowości odwiedzili we wtorek marszałek województwa i wojewoda opolski, który uruchomił pieniądze z rezerwy celowej na zakup plandek do przykrywania uszkodzonych dachów. Przekazanie dodatkowych pieniędzy dla gmin zapowiedział też marszałek Opolszczyzny.