Czy cud w Sokółce zostanie potwierdzony?

Szymon Babuchowski

publikacja 13.09.2011 16:01

Czy adoracja Relikwii Ciała Pańskiego w Sokółce oznacza oficjalne potwierdzenie cudu w tej miejscowości?

Czy cud w Sokółce zostanie potwierdzony? Henryk Przondziono/GN Kościół w Sokółce

Relikwie Ciała Pańskiego zostaną wystawione do adoracji w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Antoniego w Sokółce. Stanie się to 2 października o godz. 11.00, w czasie Mszy św. sprawowanej przez abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego. Czy oznacza to, że cud w Sokółce został oficjalnie potwierdzony?

– Takiego potwierdzenia na razie nie ma – wyjaśnia w rozmowie z GN ks. Andrzej Dębski, rzecznik archidiecezji białostockiej. – W tej chwili możemy z całą pewnością mówić w Kościele o 132 cudach eucharystycznych i  na tej liście Sokółka się nie znajduje. Sprawę przekazaliśmy do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, a sami zachęcamy do kultu Najświętszego Sakramentu i obserwujemy, czy ten kult się rozwija. Rocznie do Sokółki przybywa ponad 100 pielgrzymek, a w ciągu dwóch lat zostały w parafii zapisane trzy księgi z podziękowaniami.

Przypomnijmy przebieg wydarzeń, do których doszło przed trzema laty w Sokółce: 12 października 2008 r. księdzu udzielającemu Komunii wypadł z puszki komunikant. Ksiądz umieścił Hostię w vasculum – niewielkim naczyniu z wodą, gdzie kapłan obmywa palce. Po Mszy zakrystianka przeniosła zawartość vasculum do naczynia w sejfie w zakrystii. Kiedy po tygodniu otworzyła sejf, zobaczyła częściowo rozpuszczony komunikant z wyraźną czerwoną plamą o średnicy ok. 1 cm, wyglądającą jak zakrzepła krew.

W styczniu 2009 r. próbkę z komunikantu pobrali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. Maria Sobaniec-Łotowska i prof. Stanisław Sulkowski badali ją niezależnie, ale doszli do tych samych wniosków: że prawdopodobnie jest to tkanka mięśnia sercowego. Kurialna komisja powołana przez abp. Ozorowskiego nie stwierdziła ingerencji osób postronnych przy opisywanym zjawisku. W tym samym roku kuria białostocka wydała komunikat, w którym stwierdziła, że „wydarzenie z Sokółki nie sprzeciwia się wierze Kościoła, a raczej ją potwierdza. Kościół wyznaje, że po słowach konsekracji, mocą Ducha Świętego, chleb przemienia się w Ciało Chrystusa, a wino w Jego Krew. Stanowi ono również wezwanie, aby szafarze Eucharystii z wiarą i uwagą rozdzielali Ciało Pańskie, a wierni, by ze czcią Je przyjmowali”.