Jak zagłosujemy w Dniu Papieskim?

PAP |

publikacja 20.09.2011 12:35

Pod hasłem "Jan Paweł II - Człowiek modlitwy" 9 października będzie obchodzony, już po raz jedenasty, Dzień Papieski - zapowiedział we wtorek w rozmowie z PAP członek Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", ks. Dariusz Kowalczyk.

Jak zagłosujemy w Dniu Papieskim? Henryk Przondziono/GN Jan Paweł II

Dodał, że tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter ze względu na uroczystość wyniesienia papieża Polaka - patrona Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - na ołtarze. Dzień Papieski ma być dla polskiego społeczeństwa etapem dziękczynnym za łaskę życia i działania tak wybitnego Polaka.

Tego dnia - jak poinformował ks. Kowalczyk - w całej Polsce odbywać się będzie zbiórka pieniężna przy kościołach i publiczna do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z najuboższych rodzin wiejskich i małych miast. Fundusz stypendialny można też wesprzeć, wysyłając w dniach 16 września - 31 października SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (2,48 z VAT). W mediach, m.in. w telewizji i radiu są nadawane spoty, informujące o Dniu Papieskim.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyć będą jak co roku koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne. Odprawiane będą msze św., podczas których wierni będą dziękować za beatyfikację Jana Pawła II.

Pytany, czy termin obchodów Dnia Papieskiego nie będzie budził zastrzeżeń ze strony polityków w związku z przypadającymi w tym dniu wyborami do parlamentu, przewodniczący Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", ks. prałat Jan Drob odpowiedział, że "temat i termin obchodów Dnia Papieskiego został zatwierdzony w grudniu ubiegłego roku przez Konferencję Episkopatu Polski". Dodał, że oficjalnie został ogłoszony w styczniu tego roku podczas spotkania opłatkowego z prezydentami i burmistrzami miast papieskich i zostały już rozesłane materiały papieskie do parafii.

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, ks. Kowalczyk podkreślił w rozmowie z PAP, że wśród wielu tytułów nadawanych Janowi Pawłowi II, prób definicji oraz określeń jego pontyfikatu pojawiły się dwa ważne słowa: "człowiek modlitwy". Przypomniał, że kard Stanisław Dziwisz pytany o geniusz Ojca Świętego stwierdził, że "był to po prostu mąż modlitwy i człowiek kontemplacji Boga".

W ocenie ks. Kowalczyka, prymat modlitwy ujawniał się we wszystkich okolicznościach życia papieża. "Nie sposób zapomnieć przejmującego obrazu przylgnięcia Jana Pawła II do krzyża podczas ostatniej w swym życiu drogi krzyżowej. (...) Scena ta jest nie tylko wzruszająca, ale również ponadczasowa, gdyż stanowi niezwykłą syntezę życia Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II" - powiedział ks. Kowalczyk.

Umiłowanie modlitwy - jak podkreślił ks. Kowalczyk - było widoczne u papieża Jana Pawła II podczas celebracji liturgicznych, w homiliach i głównych nurtach nauczania.

Celem tegorocznego Dnia Papieskiego - jak zaznaczył ks. Kowalczyk - "jest rozbudzenie ducha modlitwy, co będzie wypełnianiem duchowego testamentu papieża Polaka. Dodał, że po raz pierwszy będziemy mogli modlić się za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

Idea powołania Fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.