Polacy dłużej w Afganistanie?

PAP |

publikacja 20.09.2011 13:43

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po południu posiedzeniu zajmie się wnioskiem do prezydenta o przedłużenie polskiej misji wojskowej w Afganistanie.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapowiedział w piątek, że Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) w Afganistanie będzie mniejszy o ok. 100 żołnierzy. Trzon X zmiany PKW w Afganistanie będą stanowili żołnierze 15. giżyckiej brygady zmechanizowanej z jednostek w Giżycku i Orzyszu (wyjedzie ich na misję 800), a dowódcą X zmiany będzie obecny dowódca tych jednostek gen. brygady Piotr Błazeusz.

Rząd rozpatrzy też umowę na sprzedaż praw do emisji dwutlenku węgla. W klimatycznym protokole z Kioto kraje zobowiązały się do redukcji emisji do 2012 r. o kilka procent w porównaniu z 1990 r. Polska w tym czasie ograniczyła emisję CO2 znacznie ponad nasze zobowiązania i teraz może sprzedać nadwyżki innym krajom - mamy do sprzedania trzecią pod względem wielkości kwotę uprawnień. Do tej pory podpisaliśmy już umowy z Hiszpanią, Japonią i Irlandią.

Rząd zajmie się również projektem rozporządzenia w sprawie zatwierdzenia statutu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zmianą rozporządzenia w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej. (PAP)

tgo/ mrr/ par/ ura/