Nadzieja na nieodległą jedność

PAP/ KAI/ Radio Watykańskie/ jk

publikacja 24.09.2011 17:58

Ponad 20 tys. ludzi powitało w sobotę Benedykta XVI we Fryburgu Bryzgowijskim, który jest ostatnim etapem jego czterodniowej wizyty w Niemczech. Papież spotkał się tam m.in. z byłym kanclerzem Helmutem Kohlem, a także przedstawicielami Kościołów prawosławnych.

Nadzieja na nieodległą jedność GUIDO BERGMANN/ PAP/EPA Benedykt XVI

Archidiecezja Fryburga Bryzgowijskiego, na południowym zachodzie Niemiec, jest drugą co do wielkości diecezją w Niemczech. Należy do niej ponad dwa miliony wiernych. Dlatego jeszcze przed wizytą papieską zapowiadano, że po politycznym programie w Berlinie oraz ekumenicznych spotkaniach w Erfurcie ten ostatni etap podróży papieża do ojczyzny będzie "świętem wiary katolickiej".

Po przybyciu do Fryburga papież pozdrowił blisko 24 tysiące osób zgromadzonych przed katedrą w tym mieście. Następnie spotkał się z byłym kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem. Blisko półgodzinna rozmowa miała charakter prywatny i - według koordynatora wizyty papieża ojca Hansa Lagendoerfera - odbyła się z inicjatywy papieża.

"Helmut Kohl to człowiek, który zapisał się w historii Niemiec i który tak jak Jan Paweł II, polski papież, pracował politycznie nad przezwyciężeniem podziału Europy" - powiedział w sobotę ojciec Lagendoerfer, cytowany przez agencję dpa. "W czasie tej podróży papieża temat wolności odgrywa dużą rolę. Cóż byłoby temu bliższe, niż spotkanie z tym człowiekiem (Kohlem), tu w Niemczech" - dodał.

W spotkaniu papieżowi towarzyszyli sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch oraz nuncjusz apostolski w Niemczech Jean-Claude Périsset.

Papież rozmawiał w sobotę również z przedstawicielami Kościołów prawosławnych w Niemczech. Podkreślił, że wśród wspólnot chrześcijańskich katolicy i prawosławni są sobie teologicznie najbliżsi. "Możemy mieć nadzieję, że nie jest odległy dzień, w którym znów będziemy wspólnie świętować Eucharystię" - powiedział.

Przeczytaj całe przemówienie Benedykta XVI

Wśród wspólnych zadań Benedykt XVI wymienił obronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz ochronę integralności i wyjątkowości małżeństwa między kobietą a mężczyzną przed każdą próbą błędnej interpretacji. W centrum należy stawiać cud Wcielenia Boga, na którym opiera się godność człowieka. "Wiara w Boga, Stwórcę życia oraz bezwarunkowe poszanowanie godności każdego człowieka wzmacniają sprzeciw wierzących chrześcijan wobec każdej próby manipulacji i selekcji ludzkiego życia" - powiedział papież.

Przypomniał, że w Niemczech jest 1,6 mln wyznawców prawosławia i Kościołów wschodnich. "Stanowią oni mocną część społeczeństwa, która urozmaica skarb kultur chrześcijańskich i wiary chrześcijańskiej w Europie" - ocenił. Papież podkreślił też znaczenie dalszej pracy nad wyjaśnieniem teologicznych różnic, "gdyż ich przezwyciężenie jest nieodzowne dla przywrócenia pełnej jedności, na którą mamy nadzieję i o którą się modlimy".

Ojciec Święty poparł współpracę między Cerkwiami, życząc postępu przygotowań Soboru Panprawosławnego. Zaznaczył, że brał udział w dialogu już jako profesor i potem arcybiskup Monachium, co pozwoliło mu głębiej poznać i pokochać prawosławie. Zachęcił do dalszego dialogu teologicznego, zwłaszcza nad rolą Papieża, w czym może pomóc zaproponowane przez Jana Pawła II (Ut unum sint, 95) rozróżnienie między istotą a formą sprawowania prymatu.

Na spotkanie z papieżem przybyło kilkunastu biskupów z różnych krajów, m.in. Greków, Rosjan, Serbów i Rumunów. Byli biskupi diecezjalni, sekretarz generalny i odpowiedzialny w konferencji biskupów za współpracę wewnątrzchrześcijańską.

W ramach OBKD współpracuje z sobą 10 różnych diecezji prawosławnych. W Niemczech mieszka ok. 1,3 mln wyznawców prawosławia i 300 tys. wiernych starożytnych Kościołów Wschodu. Są wśród nich potomkowie Rosjan, uciekinierów po rewolucji bolszewickiej 1917 r., Serbowie i Grecy, którzy przybyli do Niemiec w czasie boomu gospodarczego w latach 60. XX w. i mieszkańcy byłej Jugosławii przybyli po wojnach bałkańskich w latach 90. XX w. Najwięcej wiernych należy do Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola (400 tys.), Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego (300 tys.) i Serbskiego Kościoła Prawosławnego (280 tys.)

Na sobotni wieczór zaplanowano spotkanie Benedykta XVI z Centralnym Komitetem Niemieckich Katolików oraz czuwanie z młodzieżą. W niedzielę papież będzie przewodniczył mszy na lotnisku we Fryburgu, spotka się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego oraz działaczami katolickimi.