Papież dodał Kościołowi odwagi

KAI |

publikacja 25.09.2011 19:28

Wizyta papieża dodała odwagi Kościołowi w Niemczech – powiedział abp Robert Zollitsch. Przewodniczący niemieckiego episkopatu podczas konferencji prasowej we Fryburgu ocenił pielgrzymkę, jako "ubogacenie i wielki podarunek”.

Papież dodał Kościołowi odwagi EPA/KNA/Wolfgang Radtke Benedykt XVI rozmawia z kard. Friedrichem Wetterem (L) i arcybiskupem Monachium i Fryzyngi kard. Reinhardem Marxem (R). Nieco w głębi abp Robert Zollitsch. Z Episkopatem Niemiec papież spotkał się podczas lunchu.

Arcybiskup Fryburga poinformował, że podczas dzisiejszego obiadu w fryburskim seminarium Benedykt XVI wygłosił spontanicznie przemówienie, w którym wyraził swą solidarność z episkopatem i podkreślił, że zna sytuację niemieckiego Kościoła i ma świadomość ciężkich czasów jakie przeżywa.

„Te wyrazy solidarności dodały wielkiej odwagi biskupom” – zaznaczył abp Zollitsch i dodał: „Przemowa była krótka, ale bardzo klarowna i przyjazna”

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi powiedział, że mimo trudów czterodniowej pielgrzymki Benedykt XVI czuje się nadzwyczaj dobrze.

Podczas obiadu niemieccy biskupi przekazali papieżowi oficjalny prezent, zamówiony na jego cześć utwór muzyczny skomponowany przez kapelmistrza katedry w Eichstätt, Christiana Matthiasa Heißa. Jest to kompozycja na chór, instrumenty dęte i organy. Jego prawykonanie odbędzie się podczas zebrania plenarnego niemieckiego episkopatu 5. października w Fuldzie. Później papież otrzyma nagranie utworu na płycie CD.