Włosko-watykańskie perspektywy współpracy

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 28.09.2011 20:57

Włoskie doświadczenia mogą być cennym wzorem dla innych krajów w tym, co dotyczy rozwoju stosunków państwo-Kościół i wzajemnej współpracy.

Mówił o tym nowy substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu, czyli watykański odpowiednik wicepremiera, abp Giovanni Angelo Becciu, na konferencji zorganizowanej przez ambasadę Włoch przy Stolicy Apostolskiej. Spotkanie było zatytułowane „Kościół, państwo, regiony i jedność Italii”, a przygotowano je w związku z obchodami 150-lecia zjednoczenia kraju.

Abp Becciu zwrócił w pierwszym rzędzie uwagę na intelektualny wysiłek prawników. Dzięki niemu mogły powstać odnośne umowy nie tylko między Stolicą Apostolską a państwem włoskim, ale także między jednostkami administracyjnymi państwa a okręgami kościelnymi, stanowiąc podstawę dwustronnej współpracy. Do powstania wspólnej tożsamości narodowej Włochów przyczyniło się także wielu ludzi związanych z Kościołem, tak świeckich, jak duchownych. Z kolei ważnym narzędziem tejże tożsamości stał się język włoski, którego upowszechnienie, także wśród obcokrajowców, należy w znacznej mierze przypisać kościelnym, w tym papieskim uczelniom. Przedstawiciel Sekretariatu Stanu wskazał ponadto na włosko-watykańską współpracę istniejącą na szczeblu przedstawicielstw dyplomatycznych. Jako przykład podał pomoc humanitarną dla ofiar ubiegłorocznego zamachu terrorystycznego na chaldejską świątynię w Bagdadzie.