Tatry oznakowane na nowo

PAP |

publikacja 15.10.2011 11:44

W Tatrach rozpoczął się montaż 200 nowych tabliczek informujących o nazwie miejsca, wysokości nad poziomem morza oraz zawierających wykazy ważnych dla turystów telefonicznych numerów - powiedział w sobotę PAP Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach trwa odnawianie oznakowania szlaków Jan Drzymała W Tatrach trwa odnawianie oznakowania szlaków

"Potrzebę wprowadzenia nowych oznakowań w Tatrach zasugerowali sami turyści, dlatego nowe tabliczki z nazwą miejsca pojawią się w charakterystycznych miejscach topograficznych, które do tej pory nie były oznakowane" - powiedział Ziobrowski.

"W Tatrach są oznaczone szlaki turystyczne, które prowadzą do pewnego miejsca, natomiast samo miejsce docelowe często nie jest oznaczone, stąd pomysł na wprowadzenie zmian" - wyjaśnił.

Na nowych tabliczkach pojawią się także numery telefonów, które mogą się okazać potrzebne w górach: do Tatrzańskiego Parku Narodowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i na policję. Dzięki informacjom odczytanym na tabliczce, turysta potrzebujący pomocy, dzwoniąc do TOPR będzie mógł dokładnie określić miejsce swojego pobytu. Często zdarza się tak, że ranny turysta nie potrafi precyzyjnie określić swojego położenia.

Podobne tablice informacyjne istnieją już na terenie słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatrzański Park Narodowy utworzony został w 1954 roku i jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Powierzchnia TPN wynosi ponad 21 tys. hektarów; park ten jest zaliczany do jednych z większych w Polsce.

Około 70 proc. powierzchni TPN zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest tu prawie 11,5 tys. hektarów powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego.

Słowacki odpowiednik polskiego TPN powstał w 1949 r. i jest najstarszym parkiem narodowym na Słowacji. Powierzchnia tamtejszego TANAP-u wynosi ponad 73,5 tys. hektarów.