Prezydent odznaczył dr Wandę Błeńską

PAP |

publikacja 28.10.2011 16:58

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski misjonarkę dr Wandę Błeńską. Uroczystość odbyła się w piątek podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z okazji 400-lecia poznańskich tradycji uniwersyteckich.

Prezydent odznaczył dr Wandę Błeńską Marek Zakrzewski/PAP Doktor Wanda Błeńska podczas jubileuszowej uroczystości zorganizowanej, 28 bm. na poznańskim Uniwersytecie Medycznym. Doktor Wanda Błeńska, poznańska misjonarka, honorowa obywatelka Ugandy, która przez 42 lata opiekowała się trędowatymi na kontynencie afrykańskim skończyła właśnie 100 lat.

Odznaczenie zostało przyznane "w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu, za dawanie świadectwa miłości do człowieka i niesienie pomocy osobom potrzebującym, za osiągnięcia w pracy misyjnej".

Obchodząca stulecie urodzin poznańska misjonarka i lekarka w roku 1934 uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Ponad 40 lat pracowała jako lekarz w Ugandzie.

Podczas uroczystości w gmachu dawnego Kolegium Jezuickiego prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom związanym z obchodami 400-lecia tradycji uniwersyteckich w Poznaniu.

W trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odczytany został przywilej Zygmunta III Wazy z 1611 roku, podnoszący kolegium do rangi uniwersytetu. Sprzeciw Akademii Krakowskiej spowodował, że papież Paweł V nie zgodził się wówczas na otwarcie nowego uniwersytetu.

Jak stwierdził Bronisław Komorowski, należy być dumnym z tradycji uniwersyteckich miasta, choć - jak przypomniał - uniwersytet w Poznaniu formalnie powstał dopiero 300 lat później.

"Stoimy w obliczu gigantycznej szansy, żeby polskie ambicje budowania wzmocnionych ośrodków akademickich zamieniać w rzeczywistość. Wiadomo, że wszystkie uniwersytety są +naj+: największy, jak wiadomo, jest Warszawski, najstarszy - Jagielloński w Krakowie. Wszystkie uniwersytety - chciałbym bardzo, żeby przede wszystkim Poznański - mają szanse stać się najlepszymi. Tego państwu życzę" - mówił.

28 października 1611 roku król Zygmunt III Waza na Sejmie Walnym Warszawskim podniósł Kolegium Jezuickie do godności akademii i uniwersytetu. Wydarzenie to zapoczątkowało prawne i formalne tradycje uniwersyteckie Poznania. Na podstawie przywileju królewskiego Kolegium Jezuickie otrzymało prawo do nadawania tytułów magistra i doktora. Formalnie uniwersytet w Poznaniu powstał w 1919 roku jako Wszechnica Piastowska.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu, w roku 1934 uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie - już po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej - dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. W czasie studiów poznańskich brała aktywny udział w Akademickim Kole Misyjnym.

W 1950 roku wyjechała do Ugandy, gdzie przez ponad 40 lat poświęcała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Z tego tytułu Afrykańczycy ochrzcili ją mianem "matki trędowatych".