Komentarze 20
 • GOść
  13.04.2019 08:20
  Pogratulować optymizmu w zaklinaniu rzeczywistości. Dane GUS pokazują wprost, że 500+ nie miał większego wpływu na liczbę urodzeń, a obecnie mamy tendencję spadkową. A już twierdzenie, że kobiety nie odchodzą z rynku pracy i uzasadnienie tego liczbą rejestracji bezrobotnych jest obrazą dla inteligencji obywateli, przecież wiadomo, że jak kobieta rezygnuje z pracy dla 500+, to nie rejestruje się jako osoba poszukująca pracy.
 • 8080
  13.04.2019 10:15
  Dla mnie jest to program 500+++ ! GUS nie gus(ła), ale widzę gołym okiem zdecydowanie więcej rodzin z dziećmi na ulicach i w sklepach, mamy z dwójką maluchów, Kobiety w błogosławionym (tak!) stanie. Być może "dynamika" wzrostu nie jest liniowo w górę, ale być nie może. Kobiet w odpowiednim wieku jest ograniczona liczba, a te w wieku najlepszym są w sporej części na saksach gdzieś w Londynie, miasto w Anglii. Może zaczną wracać. W kraju rzucają pracę bo dostaną 500zł ? Przepraszam, a co to za praca, chyba jakieś niewolnictwo, do którego zmuszała je poprzednia polityka władz, świadoma i służąca konkretnym interesom zresztą. Na głupocie i nędzy najlepiej się zarabia, jak mawiał noblista dziś odziany w kodowską koszulkę do garnituru. Prawie darmowa siła robocza utrzymywanego w nędzy społeczeństwa budowała majątki nielicznych. To się urwało, i trudno się dziwić ich zajadłym protestom. Wreszcie Plus trzeci - w tych powszechnych niedługo 500+++ kryje się w znacznej części gigantyczna podwyżka dla Nauczycieli. Tylko muszą po nią sięgnąć. Korepetycje (już teraz powszechne), nowe formy zajęć dodatkowych i pozaszkolnych, atrakcyjne dla uczniów i opłacane przez rodziców, prywatne i społeczne szkoły - tylko pomysłowość nauczycieli i rodziców jest ograniczeniem. Ale ona się pojawi, a społeczeństwo będzie się stawać bardziej świadomym i aktywnym społeczeństwem. To też nie na rękę odwiecznym i absolutnym władcom nad biednym ludem, rzecz jasna. Pamiętajmy o tym przy jednych i drugich wyborach, bo to w każdej chwili może się zmienić i będzie tak jak było. Nie, nie tak, tylko znacznie gorzej.
  • Katolik k
   13.04.2019 11:38
   to bardzo dziwne,ze rzad daje gigantyczna podwyzke nauczycielom a ci jej niechca.Pobiles nawet Kurskiego.
   • 8080
    13.04.2019 14:36
    Zechcą, zwłaszcza jak gołąbki same nie wpadną. Spokojna rozczochrana. Pewnie jeden się przed drugim nie przyzna, hehe. Fakt, ze nie wszyscy mają od siebie wiele do sprzedania na wolnym rynku, ale i tacy rzemieślnicy jakoś prosperują, choćby jako czeladnicy w większych warsztatach. A jeśli już w ogóle się nie nadają, to trudno, nikogo z nas nie trzymają w pracy dla pięknych oczu, chyba że jest jakaś patologia.
   • Katolik k
    13.04.2019 16:29
    ty nie wiesz czlowieku co to znaczy zapanowac nad kilkunastoma dziecmi rownoczesnie przez kilka godzin dziennie.Jak do mnie przychodza wnuki to juz po pol godzinie zaczyna sie panika.Nauczyciel musi to wytrzymac dzien w dzien
   • 8080
    14.04.2019 09:23
    Dzieci, KATOLIK K ? Dorośli są znacznie gorsi. Zdaje się że nie masz wystarczających kwalifikacji na Dziadka, ale nauczyciele robią to fachowo i mają metody. Przynajmniej powinni, bo to ich zawód. Każdy ma swoje plusy ujemne, wiecie. Nie chce mi się polemizować z resztą trolli, powiem tylko że mnie to co widzę na ulicy niezmiernie cieszy i napawa optymizmem, podczas gdy im jest solą w oku. Taką mają pracę, której nigdy bym się nie podjął. Muszą wyrabiać swoją normę, ale są pieniądze które jednak śmierdzą. Na wnuczki zastosuj karnego jeżyka, przypomnij sobie jak to robi Super Niania z TVN, tej stacji na pewno możesz zaufać.
  • DREM0R
   13.04.2019 16:50
   DREM0R
   Argumentacja oparta o "widzę gołym okiem" jest w Twoim przypadku tak samo błędna, jak u krytyków programu, którzy także "gołym okiem" widzą wszędzie ludzi kupujących wódkę za pieniądze z 500+. Wyciąganie wniosków w oparciu jedynie o to, co widzi się w okolicy prowadzi do błędów percepcyjnych.

   Nie ma też żadnej "dynamiki wzrostu", bo jest spadek. Liczba urodzeń od dwóch lat spada. "Górka", w dodatku niewielka była tylko w 2017 roku. W 2016, mimo ogromnych środków roku liczba urodzeń nie zdołała przekroczyć wyniku z 2012, czyli środka kryzysu finansowego.

   Co do argumentu o podwyżce dla nauczycieli, to znów nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Mimo deklaracji, że rodzice pieniądze z 500+ przeznaczają na edukację nie odnotowano żadnego wzrostu branży edukacyjnej w Polsce. Pomimo, że w skali kraju realne płace wzrosły o 3,4%, to w branży edukacyjnej płace realne nie wzrosły.
   • ula
    13.04.2019 19:37
    Liczba urodzeń wzrosła w latach 2003 - 2009 później spadła w latach 2009-2015 i ponownie wzrosła w latach 2015-2018.

    Pomimo tego że byliśmy zieloną wyspą w czasach Donalda Tuska pieniędzy w budżecie nie było dla dzieci.

    Pieniądze były dla mafii vatowskich.

    Błędy percepcyjne? Czy nie jest to czasem Twój sposób dyskusji gdy argumenty się kończą? Kto pisał "u mnie w okolicy widzę gościa niedzielnego w każdym kiosku" i inne podobne? Łatwo znaleźć, internet nie zapomina Dremor.
   • DREM0R
    13.04.2019 20:27
    DREM0R
    Nieprawda, ponownie wzrosła do 2017 roku. Od 2018 notowany jest spadek.

    Kolejna nieprawda, w czasach "zielonej wyspy" były przeznaczane pieniądze na politykę prorodzinną, na szybko z pamięci mogę wymienić "kosiniakowe", "złotówka za złotówkę", która została wprowadzona w każdym świadczeniu rodzinnym (poza 500+), ulgi podatkowe na dzieci wprowadzone w 2014, Karta Dużej Rodziny, Program Maluch, wydłużenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich.

    Znów nieprawda, pomimo propagandy PiS o "mafiach vatowskich" nie udało się póki co nikogo szczególnego aresztować, czy powstrzymać jakiejś większej "mafii", budżet według szacunków ekonomistów z "uszczelnienia" zyskał około 6 miliardów, głównie dzięki JPK, opracowywanemu jeszcze za Platformy (i tu pochwała dla PiS, że JPK wprowadził, zamiast uwalić,jak wszystko inne, co "platformerskie").

    A o argumenty się nie bój, jak mi się skończą, to sam to powiem ;)
   • ula
    13.04.2019 21:21
    Prawda. W 2015 roku urodziło się 369tyś. ale w 2018 urodziło się 388 tysięc dzieci. Więc liczba urodzeń wzrosła w latach 2015-2018. I kto tu kłamie? Ulgi podatkowe na dzieci zawsze były, a karta dużej rodziny to zdaje się kilka groszy zniżki na paliwo na stacji i 5% w prywatnym sklepie odzieżowym, więc to nie zasługa Donalda Tuska tylo zwykły marny rabat. Można pewnie ze 3złote na miesiąc zaoszczędzić, ale trzeba mieć trójke dzieci. Z mafi vatowskich wskazano kto tak nieudacznie rządził że pieniądze wyciekały szerokim strumieniem. Niestety, ale Donald Tusk, nasz miłośnik prywaty. 6 miliardów, to nie jest czasem kłamstwo? Nawet gość o tym pisał, że kwoty są znacznie większe. Gościowi chyba kłamstwa nie zarzucisz? Nie ma co ludzi oszukiwać forumowym trolingiem.
   • ula
    13.04.2019 21:54
    Nikogo nie aresztowano? A fikcyjne firmy i gangi, które wystawiały faktury za fikcyjne usługi naprawde twierdzisz że nikogo takiego nie aresztowano? Szkoda mojego wieczora na rozmowę z niektórymi osobnikami.
   • DREM0R
    14.04.2019 11:16
    DREM0R
    Ula, manipulujesz, bo nie mówimy o chwilowych wahaniach, tylko o trendzie, który użytkownik 8080 nazwał "dynamiką wzrostu". Nie ma "dynamiki wzrostu", bo nie ma wzrostu, jest utrzymanie płaskiego trendu, z jednym odchyleniem w górę w 2017 roku. Nie ma ani odwrócenia trendu, demografowie mówią co najwyżej, że 500+ i inne czynniki spowodowały jednorazową zmianę kalendarza urodzeń.
    Obecnie nie ma możliwości, by program 500+ zrealizował choćby w części założenia demograficzne, które były zawarte w załącznikach do projektu ustawy.

    Rola ulg podatkowych, Karty Dużej Rodziny itp. były opisywane w załącznikach do ustawy 500+. Sam program jest tam nazwany kontynuacją polityki prorodzinnej poprzedniego rządu. Jakbyś czytała dokładnie uzasadnienia ustaw, a nie tylko przekazy medialne, to byś nagle odkryła, że PiS w projekcie 500+ chwalił Tuska za politykę prorodzinną :)

    Co do "mafii vatowskich", znów odeślę do uzasadnień ustaw, a nie do papki medialnej, którą raczy nas partia rządząca (a Gość to powtarza za komunikatami PAP). Przeczytaj sobie czym dokładnie jest "luka vat" i dlaczego obecne wpływy do budżetu z VAT nie mają wiele wspólnego z żadnymi mafiami.

    Firmy i gangi wyłudzające VAT to w stosunku do "luki vat" płotki. Za lukę odpowiada przede wszystkim sama konstrukcja tego podatku, zdecydowana większość "luki" to działania legalne. Dlatego poproszę, abyś najpierw zapoznała się z tematem, a potem możemy wrócić do dyskusji.
 • gosc
  17.04.2019 12:16
  Jak dla mnie 500+ to zwykła obnizka podatków.
 • Łukasz J.
  17.04.2019 12:36
  Słowo-klucz: redystrybucja majątku. Jak można niedostrzegać, że tzw. "państwo" oddaje w ten sposób obywatelom to, co zabrało w postaci podatków? Czyli - de facto - nie ma żadnej "darowizny", a jest dążenie do pewnej społecznej sprawiedliwości, do postawionych w programie celów. Zadaniem "państwa" jest mądre dzielenie i wydatkowanie środków, które wcześniej od ludzi zebrało. Czy 500+ jest mądre? Przecież ludzie tych pieniędzy nie chowają pod dywan, tylko wydają na bieżące potrzeby rodzin, lub oszczędzają (na przyszłość np. dzieci). A skoro wydają, to pieniądze generują popyt i wzrost gospodarczy. W ten sposób tworzą tzw. presję na wzrost zatrudnienia, czyli zmniejszają bezrobocie faktyczne. Jest tych mechanizmów więcej - wystarczy pomyśleć i poczytać. Niczego w obrazie programów społecznych nie zmieniają głosy "niezadowolonych", którzy akurat się "nie załapali" (bo np. nie mają dzieci). Programy tak, czy inaczej działają. Nie istnieje natomiast jeden, konkretny, 100% wskaźnik gospodarczy który to w sposób doskonale skorelowany z ponoszonymi nakładami pokaże.
  • DREM0R
   17.04.2019 14:13
   DREM0R
   W obecnej sytuacji Polska powinna generować rozwój poprzez inwestycje, a nie konsumpcję. Za kilkadziesiąt miliardów można by było sfinansować centra rozwojowe, laboratoria, pozyskać naukowców, stworzyć miejsca pracy. Zamiast tego daje się gotówkę do kieszeni, która zwiększa popyt na towary, ale jednocześnie zwiększa inflację, przez co wpływ na gospodarkę jest mniej efektywny, niż przy inwestycjach.

   I nie mydlmy sobie oczu, że 500+ to "inwestycja w dzieci". Realną inwestycją w dzieci byłaby edukacja, a nie kupowanie jedzenia i wakacji.
   • do dremor
    19.04.2019 08:11
    Nie słyszałeś o piramidzie potrzeb. Najpierw jedzenie, a potem edukacja. Gdybyś miał dzieci to byś wiedział, że każdy rodzic chce dobrej przyszłości dla dziecka poprzez rozwój, a w dodatkową edukację inwestuje każdy (kogo na to stać).
   • DREM0R
    19.04.2019 12:44
    DREM0R
    Mówię o inwestycji, a nie o zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Jeżeli uznajemy, że 500+ służy do zaspokajania potrzeb, to nie jest ono inwestycją.
   • do dre
    19.04.2019 13:15
    Jeśli generuje popyt gospodarczy to jest mądrym działaniem.
   • DREM0R
    19.04.2019 15:17
    DREM0R
    Tłumaczę powyżej, generowanie wzrostu gospodarczego poprzez konsumpcję wewnętrzną nie jest w tym momencie ani rozsądne, ani mądre. Na obecną chwilę potrzebujemy stymulacji wzrostu poprzez inwestycje, zamiast tego "przejadamy" owoce wzrostu licząc na "okruchy" w postaci jego stymulacji za pomocą konsumpcji wewnętrznej.
  • do łukasz j
   19.04.2019 08:01
   Mądrze i zwięźle napisane, a kto nie ma dzieci ten i tak nie zrozumie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  1°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  wiecej »