• św Eufenia
  28.05.2019 07:37
  Panie Kosiniak. Pan ma taki niezdecydowany wyraz twarzy, Pamiętał Pan o słupkach poparcia a zapomniał, że:

  My chcemy Boga, my, poddani.
  On naszym Królem, On nasz Pan!

  My chcemy Boga w rodzin kole,
  W troskach rodziców, w dziatek snach.
  My chcemy Boga w książce, w szkole,
  W godzinach wytchnień w pracy dniach.

  My chcemy Boga w naszym kraju,
  Wśród starodawnych polskich strzech.
  W polskim języku i zwyczaju,
  Niech Boga wielbi Chrobry, Lech.

  My chcemy Boga w wojsku, w sądzie
  W rozkazach królów, w księgach praw
  W służbie na morzu i na lądzie
  Spraw to Maryjo, spraw to, spraw!

  My chcemy Boga, Panno Święta,
  O, usłysz naszych wołań głos!
  Miłości Bożej dźwigać pęta,
  To nasza chluba, to nasz los.
  • maciej
   28.05.2019 11:38
   Tak przy okazji, to wspaniały tekst poetycki, sprawnie napisany z dużą kulturą literacką, aż warto się zainteresować kto był autorem. I tu niespodzianka - w oryginalnej wersji Francuz, ks. Moreau, w roku 1882 napisał ją dla pielgrzymów do Lourdes, jako protest przeciwko fali programowej ateizacji we Francji... Polską wersję stworzył najprawdopodobniej jezuita Gustaw Fihauser-Mieczowski, Dziennikarz, pisarz, nauczyciel Gimnazjum Klasycznego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów), po przejściu "do cywila" literat. Zaangażowany w sprawę polskiego Śląska, ciężko ranny w napadzie niemieckiej bojówki, w 1938 pochowany w Chorzowie. Niektóre źródła, być może z powodu niepoprawnego ich zdaniem życiorysu, przypisują autorstwo komuś innemu, ks. Głodkiewiczowi. Być może zresztą obaj zajęli się tłumaczeniem niezależnie od siebie. W każdym razie pieśń ma bogatszą niż nam się wydaje tradycję i nie całkiem przebrzmiałe znaczenie na forum... europejskim!
   • wierny czytelnik
    28.05.2019 14:28
    Ciekawa historia. Tekst rzeczywiscie mocny i taki nasz. Być może znał się on z księdzem Janem Macha, który zginął kilka lat później pod gilotyną w Mysłowicach. Wogóle gość niedzielny ma wielkie zasługi w popularyzacji no i forumowicze. To z gościa pierwszy raz dowiedziałem się o rotmistrzu Pileckim ze 20 lat temu w artykule Ochotnik do Auschwitz, na papierze oczywiście. Zresztą Armia Krajowa działała na Śląsku i w Zagłębiu nie mniej prężnie niż w Warszawie. Wiem z przekazów rodzinnych i literatury, tylko w przekazie mainstreamowym nie ma wiele miejsca na takie szczegóły jak Armia Krajowa i Śląsk. Śląsk wiele daje i dawał a wdzięczności się nie doczekał. W nadrabianiu zaległości historii prawdziwej miejsce jest tylko na Powstanie Warszawskie i prawie wcale nie ma na Powstanie Śląskie.
   • maciej
    28.05.2019 19:07
    Rzeczywiście, zdaje się że ks. Macha kończył to gimnazjum o którym wyżej była mowa. Gilotyna jak chodzi o ścisłość była w Katowicach na Mikołowskiej i tam wyrok wykonano. O powstaniach i wojennej konspiracji wprawdzie pan Kutz jakieś filmy nakręcił, ale reszta kraju odebrała je głównie jako śląski folklor niestety. Jakiejś poważniejszej prezentacji, takiej jak o Wielkopolsce na przykład, sobie nie przypominam. A faktycznie działo się wiele, choć pewnie nie tak spektakularnie jak w Warszawie. AK działało, utrzymywało kontakt z krajem, niestety były ciężkie straty. Agenci gestapo którzy zdołali się zbliżyć do ludzi z wysokich szczebli dowodzenia spowodowali masowe aresztowania i rozbicie organizacji. Udało im się też np. w wyniku prowokacji zlikwidować cały oddział jadący na akcję w lasach na Giszowcu. Nowy dowódca okręgu, gen. Janke musiał rozpoczynać od likwidacji agentów i zdrajców, co nie do końca się udało, i jeszcze po wojnie byli oni wykorzystywani przez ub by dalej zwalczać akowców. Historia w sumie bardzo tragiczna, ale tym bardziej na pamięć i uznanie zasługują ci, którzy w tak trudnych warunkach i z tak wielkim poświęceniem tę podziemną walkę prowadzili. Pozdrawiam.
   • wierny czytelnik
    28.05.2019 21:43
    Tak, racja. Generał Janke był później dowódcą po obydwu stronach granicy. Zarówno w Zagłębiu jak i na Śląsku. Po tym jak prawdopodobnie Helena Matejanka czyli Krwawa Julka doniosła w 1940 roku zamknięto większość konspiratorów z Katowic i okolic i część ścięto na tej właśnie gilotynie na Mikołowskiej. Zamknięto wtedy drukarnię na Ligocie. Od tej pory zaczęła się rozkręcać drukarnia na Bogucicach, w której brat mojego dziadka drukował potajemnie ulotki w ramach Akcji "N", a na Giszynwaldzie osiedliliśmy się wiele lat później. Drugi rzut konspiracji bardziej ostrożny przetrwał osłabiony do końca wojny. Pozdrowienia z Katowic.
   • podaj nick
    28.05.2019 21:48
    co do AK na Śląsku nie było tak różowo, mimo, że chętnych i zdatnych było wielu sukcesów było mniej, o prowadzenie konspiracji było trudniej, Niemcy mieli mnóstwo konfidentów, teren był polsko-niemiecki, okupanta trudniej było "wywieźć w pole" ludność żyła też bardziej "na kupie" - zakłady pracy i gęstość zaludnienia, wszystko to sprawiało, że zbyt wielu dało się wyłapać losy były raczej tragiczne, warunki były nie sprzyjające; zresztą ci sami konfidenci NSDAP z dobrym rozpracowaniem terenu kiedy wojna się kończyła polecieli oferować swoje usługi nowym panom nadciągającym ze wschodu, tradycja jest więc długa i ugruntowana
   • wierny czytelnik
    29.05.2019 11:50
    No tak, ale konfidentami byli głównie Niemcy, czyli ci, którzy podpisali DVL w kategorii 1 lub 2 wypierając się tym samym Polskości majac 4 stopniową skalę do wyboru. Jakże mogłoby Niemców na Śląsku nie być skoro przez 600 lat Śląsk był Niemiecki od czasów Kaziemierza Wielkiego i Niemiecki najeźdżca sprowadzał niemieckich zwierzchników i przedsiębiorców z głębi własnego kraju. Ocenę trzeba prawidłowo wyważyć uwzględniając lokalne warunki. W końcu w Warszawie również nie wszyscy byli krystaliczni.
   • sk
    29.05.2019 13:48
    Wybór mieszkańcy Śląska mieli taki, czy wypełnić ankietę i w ten sposób wyrazić w ogóle chęć zostania Niemcem, lub tego nie zrobić albo wprost odmówić z uzasadnieniem, co mogło skutkować deportacją do obozu koncentracyjnego, wysiedleniem, a od 1944 karą śmierci. O kategorii przyznanej danej osobie czy rodzinie na podstawie ankiety i posiadanych o kimś informacji decydowali urzędnicy. Zdecydowana większość Ślązaków otrzymała kat. 3-cią, jako autochtoni częściowo spolonizowani. Rząd londyński i władze kościelne zalecały Ślązakom składanie tych papierów by uniknąć ich wysiedlania lub eksterminacji. Po drugie, pomiędzy Kazimierzem Wlk. a Prusami Śląskiem władali jeszcze Czesi i Austriacy (Habsburgowie), by go utracić na rzecz Prus (Hohenzollernów) dopiero w 1742 w toku "wojen śląskich". Osadnicy niemieccy oczywiście przybywali wcześniej na te tereny, ale trudno mówić o ich celowym sprowadzaniu przez niemieckie państwo, którego tu wtedy nie było.
 • HANZP
  28.05.2019 08:29
  Teraz się obudził? A jak Jażdżewski bluzgał na Kościół to brawa nie bił? I ja mam teraz uwierzyć że się przepoczwarzy w obrońcę wiary i moralności? A jakby wygrali to mówiłby tak samo? Czy że Polacy dojrzeli do ideologicznej zmiany? KPINA I PARODIA! Niech już zejdą ze sceny, kurtyna!
 • Celnik Mateusz
  28.05.2019 08:32
  Mlody Kosiniak z wybujała wyobraźnią zapomniał skad wyszedł i nie wie dokąd zmierza. Taki kurs nazywa się dryfowaniem bo ster został uszkodzony a i kapitan bez doswiadczenia i harakteru.
 • HANZP
  28.05.2019 08:40
  I nie zgadzam się aby TVP miała być bardziej pluralistyczna. Ma być tubą rządzących. Jest nierówność na rynku medialnym. Wszyscy walą w rząd jak w bęben: gejzety aborcze, niusłiki, tefałeny, onety, wupety, dzienniki zachodnie, wschodnie, całe regionalne wydania w rękach Springera. Więc niech przynajmniej TVP pokaże świat z perspektywy PIS. Kto nie chce, nie musi oglądać. Masz pilot w ręku, masz wybór. Co za problem przy cyfrowym odbiorniku wybrać inny program. Narzekają jakby ludzie mieli jeden telewizor z jednym programem i pół wsi się schodziło na niego. Kpt. Schettino w czwartek przed wyborami przekonuje że udział premiera i pani Beaty Szydło na terenach zalewanych przez powódź to polityczny kabaret. Wystraszył się tych słów jak Cimoszewicz powodzi i następnego dnia(!) w garniaku łazi po wale przeciwpowodziowym w towarzystwie jakiegoś samorządowca i lokalnej kandydatki KE, którą ochoczo zachwala. Kpina i parodia! Mainstreamowe media to przkryły bo wiedziały że procenty polecą w dół. Tak samo parada równości w Gdańsku na której parodiowali procesję Bożego Ciało. Dlaczego tego nie widziałem w mainstreamowych mediach? Zwalają na TVP a dziennikarze z drugiej strony sami wskoczyli w buty polityków lata temu.
 • Piotr
  28.05.2019 08:52
  Po pierwsze: Kosiniak - Kamysz nie jest chłopem, nie jest ze wsi. Ma wygląd chłoptasia z miasta, który nie ma pojęcia o sprawach wsi. Po drugie: on naprawdę nie ma pojęcia o życiu politycznym i o życiu w ogóle. Gdyby miał, to nie wchodził by w struktury szatańskie. Po trzecie: kłamał i kłamie nadal. Wniosek: jeśli PSL chce przetrwać, należy tych, co głosowali za wejściem do KE należy wyrzucić z partii, oczyścić jej szeregi, powiedzieć SZCZERZE, że to był błąd. Inaczej to będzie konic PSLu. I może dobrze.
  • i2
   28.05.2019 10:19
   Bardzo dobrze! To partyjka od zawsze bijąca rekordy zakłamania, samoprzylepna, uniwersalna, z jedynym programem by za każdym razem dokleić się do tego kto by rządzić potrzebuje przypadkiem parę sejmowych mandatów. Wtedy można stawiać swoje warunki i załatwiać interesy, o których nie wszyscy muszą wiedzieć. Wobec prawie połowy ludzi mieszkających na wsi, kilkuprocentowe poparcie mówi samo za siebie. Po tej "partii" nikt płakał nie będzie.
 • Niezorientowany
  28.05.2019 09:08
  Jeszcze głośniej krzycz "łapaj złodzieja" - podobno to sprawdzona metoda.
 • Tomaszl
  28.05.2019 09:33
  Oddać władzę w partiach opozycyjnych młodym, dynamicznym i mającym pomysł na wygranie wyborów. Bo dziś nadal konserwuje się stare postyropianowe towarzystwo, które straciło już chęć wygrywania.
 • feliks kulpa
  28.05.2019 10:10
  Jednym słowem seria kardynalnych błędów, za które jesteśmy wdzięczni. Bo błędem jest zawsze opieranie się na kłamstwie, kiedy nie ma się nic do powiedzenia, a wszystko do ukrycia. Już lepiej milczeć, zawsze ktoś pomyśli że myślimy. "Klasę" funkcjonariuszy dzisiejszej opozycji znamy nie od dziś, więc zaskoczenia nie ma, ale wdzięczność za jej przypomnienie i zaprezentowanie wszystkim w pełnej okazałości jak najbardziej.
 • Stanisław_Miłosz
  28.05.2019 10:29
  Mądry PeSeL po szkodzie.
 • AGa
  28.05.2019 11:07
  Dzięki tym wszystkim wpadkom prawda o opozycji obnażyła się w całej pełni. Nic konstruktywnego nie mają do zaproponowania. Tylko ideologiczne frazesy. Jeśli w kampanii nie używali rozumu i nie liczyli się ze skutkami swoich działań - to źle, ale jeśli naprawdę myślą tak, jak to się objawiło - to jeszcze gorzej. Prawda broni się sama, choć nieraz wymaga to czasu.
 • Szym Pan S
  28.05.2019 11:10
  Dobrze widzę, że na zdjęciu Pan Kosiniak przemawia z ambony kościelnej?
  • MÎchā'ēl
   28.05.2019 11:33
   Oj, oj szympansie... no i wrzuciłeś kamyk do czyjegoś ogródka ;) Oby więcej takich i innych błędów wykazywać KK, jest wtedy większa szansa na oczyszczenie...
   • Szym Pan S
    28.05.2019 14:30
    Ambona nie jest tylko dla księży. Problem widzę u Kosiniaka, który wydaje się by w tym momencie fałszywy.
   • Szym Pan S
    28.05.2019 17:10
    Znaczy się jeszcze zależy co u Ciebie znaczy KK Michael. Bo jeśli KK znaczy Kosiniak-Kamyk to ja się z Tobą zgadzam i kropka.
 • MÎchā'ēl
  28.05.2019 11:23
  Szef PSL rzecze: "bo żeby wygrać wybory, to trzeba jeździć, zasuwać od świtu do nocy już teraz". I tak wygląda polityka nie tylko koalicjantów et consortes - trochę pozasuwać przed wyborami, naobiecywać i konfabulować, a po wygranych wyborach wygodnie usadowić się na tronie, zadbać o interesy swoje, krewnych i "zainteresowanych", zabrać sie za odcinanie kuponów i mieć w głębokim poważaniu naiwniaków tzn. wyborców
 • Piotr
  28.05.2019 12:09
  Panie Kosiniak bo nie można dwóm panom służyć...
 • behapowiec
  28.05.2019 13:22
  Panie Kosiniak, jak się opowiada takie kłamliwe banialuki w kościele na tle ołtarza, noszenie na głowie budowlanego kasku jest obowiązkowe!
 • Agnieszka
  28.05.2019 13:53
  Jakie "głębokie refleksje", przepraszam, ale nie wierzę temu człowiekowi jak psu i tylko śmiać mi się chce!!! "ZSL" jest najgorszą partią, bo chwiejną jak chorągiewka na wietrze. Interesują ich tylko stołki!
 • czloax
  28.05.2019 20:15
  Nie pomógł? A nie pomogłoby bycie sobą? Ale żeby być sobą najpierw trzeba mieć charakter i zasady.
 • barni
  28.05.2019 21:39
  Olaboga smutna dola
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
27°C Środa
dzień
28°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
18°C Czwartek
rano
wiecej »