Komentarze 3
 • Tycjan
  22.09.2019 20:40
  Proszę sobie wyobrazić ,że jest Pan … księdzem , kaznodzieją i ktoś po zakończeniu kazania , po mszy spyta na zapleczu , w zakrystii , jak ja mam to zastosować … jaka lamka ostrzegawcza ma mi się zapalić ? jestem zadłużony ,bank ściąga drakońskie odsetki , Jak mam nie myśleć o pieniądzach w dzień i w nocy skoro mam przysłowiowy nóż na gardle , to one pieniądze są obiektem pożądania , czy to nienaturalne ? jak to zastosować ? tak ,żyję marzeniami o pieniądzach one mogą dać spokój w rodzinie , CO MAM ROBIĆ ?

  Co ? że to nie jest kwestia religijna , czyżby ? a ile to dowcipów szmoncesowych zaczyna się od słów "przychodzi Icek do cadyka ? "


  a gdybym powiedział : jestem młodym człowiekiem , jestem czarna owcą w towarzystwie rówieśników , rodzicom się nie przelewa , nie mam smartfonu tylko starą komórkę , a czy to nie pieniądze są narzędziem akceptacji ? nikt nie chce być eremitą . pieniądze ...one są jak Bóg , dają ukojenie , dają społeczną godność… co że godność jest w nas ? ja bym tak tego głośno nie powtarzał , nie każdy cierpi na autyzm ,nie każdy potrafi żyć poza społeczeństwem , nawet te pozorne ukojenie jest jednak ulgą . itd. itp.


  Czym mam dalej przynudzać podobnymi wynurzeniami ? po co ? one wszystkie mają jedną wspólną cechę POŚREDNIO SWIADCZĄ O TYM ,ŻE ŻYCIE NASZE JEST NIEUPORZĄDKOWANE NA STYKU EKONOMIA - ETYKA , mam rację czy nie ? Proszę dokonać choćby dla zabawy małej syntezy , wynik jest zawsze ten sam. Bo pieniądz jest wynalazkiem społecznym , pustelnicy go nie potrzebują , a jak się nim posługujemy ? ..no tak jak nauczono , a .....kto nas uczy kościół czy neoliberałowie , i co ? wszystko się zgadza w tych puzzlach . Oto w naszym światopoglądzie zaszczepiono elementy obce , no tak , ale czym je zastąpić , kościół tym się nie zajmuje , ekonomii politycznej chrześcijaństwa nie ma , zostały ogólniki , slogany ale jak je zastosować w KONKRETNYCH sytuacjach ? kaznodzieje milczą … uciekli . a Mojżesz nie uciekał , wziął byka za rogi ,chyba jednak to nie przypadek ,że pojawił się w NT [ przemienienie Pańskie ] zasługi jego musiały być wielkie , on nie teoretyzował tylko WCIELAŁ , więc i pojawił się w towarzystwie SLOWA WCIELONEGO , a czym tak bardzo przypodobał się Panu Salomon [ wcale nie taki święty ]


  Skąd to wiem ? z Biblii Panie Redaktorze z Biblii . Wie Pan ekonomia nie znosi okrągłych , gładkich sformułowań które w życiu praktycznym są ..do niczego , ekonomia to głównie język cyfr , jest bliska Biblii [ sic !] nasza mowa powinna być tak i nie , plus i minus , zero - jeden , dlatego też Mojżesz posługując się bardzo prostymi środkami , prostym ALE ZA O JEDNOZNACZNYM przekazem osiągnął znacznie więcej niż my.
  , ogólnikami , zgadza się ? Ekonomia nie znosi wieloznaczności .


  Więc jeszcze raz tyle że z drugiej strony , jeśli bezsilny człowiek pełen dobrych chęci jest stopniowo wciągany w wir terroru ekonomicznego to nie ma w tym tyle jego winy ile konstruktorów życia społecznego , animatorów życia obyczajowego itd. . samotnie w ekonomii pojedynczy człowiek nie znaczy niewiele , to nauka działań zespołowych , pojedyncza osoba zostanie "rozjechana jak mucha " i Mojżesz to rozumiał , dziwne był bardzie wykształcony niż my ? słyszałem ze zaledwie umiał czytać i pisać …


  A jak to się ma do ewangelizacji ? widzi Pan , jeśli telewizja nada jakąś migawkę z transmisji jakiegoś nabożeństwa to na ateuszach nie zrobi to wielkiego wrażenia , ale jeśli biskup obłoży ekskomuniką lichwiarzy [ to niestety tylko hipoteza ] to zainteresowanie będzie tysiąc razy większe , zgadza się ?


  A Biblia ? w ks. Pwt. jest mowa o tym ,że w przestrzeganiu prawa jest mądrość Izraelitów i ŚWIADECTWO ICH WIARY , oto narody postronne będą WIDZIALY ,że Jahwe jest z ludem … i będą Go sławić wystarczy ? mocne … ale czy nieprawdziwe ?


  Na koniec pytanie abstrakcyjne : co znaczy miłość bez Sprawiedliwości ?moim zdaniem nic …
 • Ppp
  23.09.2019 07:06
  Nie można służyć dwóm panom – Bogu i Mamonie.
  Faktycznie – są jeszcze rodzina, praca lub szkoła, zdrowie, koledzy, państwo i rozmaite inne instytucje chcące zwrócić na siebie naszą uwagę. Niektóre można zignorować, ale większość trzeba raz na jakiś czas obsłużyć
  Zatem nie można służyć TYLKO dwóm panom. Pozdrawiam.
 • opodal
  23.09.2019 15:59
  Jeśli nie sposób służyć Bogu mamonie to jest to odziaływanie niezwykle silne - "prawie boskie ", jeśli tak , to czy sama Ewangelia nie podsuwa nam punktu zagrożenia , ostrzega , uczula ? a czyż to nie jeden z apostołów uległ tej pokusie ? czy tylko on jeden ?

  Jeśli tak , to właśnie to a nie inne zagrożenie powinno być "oczkiem w głowie" naszych teologów , cóż, nie widzę choćby intencji wgłębienia się w te sprawy , a świat nie czeka , świat nas leje biczem ekonomii .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Czwartek
  wieczór
  17°C Piątek
  noc
  10°C Piątek
  rano
  13°C Piątek
  dzień
  wiecej »